Lugupeetud ratsaportlased ja harrastusratsutajad, kutsume Teid osalema uurimistöös! Uuringu eesmärgiks on (1) kaardistada Eesti ratsasportlaste ja harrastusratsutajate alaseljavalu esinemissagedust ja selle seoseid treeningharjumustega ning (2) hinnata naisratsutajate alaselja tervist. Uuringut viib läbi füsioterapeut Eda Vallimäe.
Uuring toimub kahes osas:
- Elektrooniline küsitlusuuring hindamaks alaseljavalu esinemissagedust ning selle seoseid treeningharjumustega. Küsitlusuuringusse on oodatud osalema kõik täisealised ratsutajad ning see on leitav järgnevalt aadressilt: http://goo.gl/forms/2dvQX6kMa4
- Naisratsutajate selja tervise hindamine. Uuringusse oodatakse naisratsutajaid vanuses 18 kuni 40 eluaastat, kes on tegelenud regulaarsete ratsutamistreeningutega vähemalt kolm aastat. Uuringus osalemiseks võib esineda krooniline alaseljavalu kaebus, kuid uuringusse oodatakse ka kroonilise alaseljavalu kaebuseta ratsutajad. Uuringus ei saa kahjuks osaleda, kui seljavalu on kestnud alla kuue kuu või selle tekkepõhjuseks on olnud spetsiifiline trauma (nt lülivahediski sopistus, mida on ravitud operatiivselt; lülisamba lülimurd) või mõni süsteemne haigusseisund (nt kehatüve piirkonna kasvajad, siseelundkonda hõlmavad patoloogiad), samuti kui uuritaval on esinenud kõhu- või seljapiirkonna operatsioon viimase 12 kuu jooksul.
Pärast füsioterapeutilist hindamist tutvustatakse hindamistulemusi ning nõustatakse sobilike terapeutiliste sekkumiste alaselt oma terviseseisundi parandamiseks. Uuring on vabatahtlik ning selle eest ei maksta ega küsita tasu.
Selja tervise hindamine toimub: – Tartus, kolmapäeviti (alates 9. märtsist), Tartu Ülikooli Chemicum hoones, Ravila 14A – Tallinnas, 3.aprillil ja 8. aprillil, Nõmmepilatese ruumides, Pärnu maantee 388b
Info ja registreerimine: uuringu korraldaja füsioterapeut Eda Vallimäe, info@ratsutamiskunst.ee, +37259021564.
Uuring toimub koostöös Tartu Ülikooli füsioteraapia magistrandi Eda Vallimäe, tema juhendaja Kadri Medijaineni (MSc) ja Eesti Ratsaspordi Liiduga. Teadusuuringu läbiviimiseks on saadud luba Tartu Ülikooli eetikakomiteelt (luba 254/T-6).