Fotod: Merike Udrik-Õispuu
Sellest on juba üsna mitu aega möödas, kui Tallinnas korraldati takistussõidu rajameistrite koolitus, mille viis läbi Austriast pärit FEI Level 3 takistussõidu rajameister Andreas Bamberger. Meie sportlastele on Andreas juba tuttav, sest ta on olnud kolmel korral rajameistriks Tallinn International Horse Show`l.
Oma esimese MK-etapi raja ehitas Andreas just Tallinna Horse Show’l ja on selle võimaluse eest lõpmata tänulik. See oli oluline punkt tema karjääris ja ta ei unusta seda kunagi. Sellest hetkest peale on tema karjäär läinud jõudsalt tõusujoones. „Kuna teie andsite mulle eluvõimaluse, tahan mina teile midagi vastu anda. Ma tunnen teie inimesi hästi ja mulle meeldib väga Tallinn ning Eesti, tulen siia meeleldi. Koolitusega tunnen, et saan anda midagi tagasi.“
Andrease töögraafik on väga tihe, praktiliselt igal nädalavahetusel on ta kuskil rada panemas või seminari pidamas. „Koolitused on nüüd samuti üsna tihedalt minu graafikus ja see meeldib mulle. Alles hiljuti käisin Indoneenias, Kuveidis, nüüd olen Eestis. See õpetab ka mulle väga palju ja seepärast meeldib mulle koolitusi teha.“
Seminaril võttis ta läbi kõik rajameistrile vajalikud punktid, ainult et veelgi põhjalikumalt, alustades parkuuride ehitamise üldpõhimõtetest, radade planeerimisest ja kujundamistest, raskusastmete ja rajaplaanide analüüsini välja. Kuna samal ajal peeti Veskimetsas takistussõidu sisemeistrivõistluseid, siis analüüsiti Renee Nüüdi poolt ettevalmistatud SMV rada. See sai koolitaja poolt heakskiidu ja parkuur pakkuski põnevat väljakutset SMV-l osalenud sportlastele.
Vestlesime Andreasega ka, kuidas mõjutab võistluste meediakajastus rajameistri tööd. „See on väga oluline, et rajameister arvestaks nii pressiga kui telega. Kui ma alustasin seda tööd, siis ei saanud ma sellest aru. Nüüd oma koolitusel pühendasin sellele teemale lausa tunni, et rääkida, kuidas peaks arvestama parkuuris toetajate, fotograafide ja teleülekannete tegijate soovidega. See, kuidas võistlus meedias pilti jääb, on oluline kogu meie spordile ja sellest sõltub, kas spordis on raha või mitte. Rajameistril on siin väga oluline osa.“
Osalejate kommentaarid:
Maarja Berkmann (rajameister, FEI Level 1)
„Minu jaoks oli koolitus väga vajalik ja kasulik. Andreas läks detailidesse, tuues palju näiteid ja see oli minu jaoks väga huvitav. Et olla rajameistrina edukas ja jõuda selles ametis edasi, tuleb teada kõiki nippe ja nõkse.“
Andres Treve (rajameister)
“Koolitus oli minu jaoks väga värskendav. Seda oli äge kuulata, mismoodi nii kõrgel tasemel rajameister radu konstrueerib, võttes arvesse võistluse, ratsanike ja hobuste taset. Koolitaja tõi rohkelt näiteid, millest on palju õppida. Mulle pakkusid suurt huvi just näited, kus takistuste asendite ja värvidega saab parkuuri visuaalselt nii palju keerulisemaks muuta, kuigi kõrgus võib olla sama.
Väga raske on kõrgetasemelisel võistlusel ehitada radu nii, et nii võistlejad kui ka sponsorid oleks rahul ning ka pealtvaatajatel oleks mida vaadata. See ülisuur töömaht ja ettevalmistus, mille Andreas enne võistlust kodus ära teeb, oli minu jaoks isegi üllatav. Ta peab kõike arvesse võtma ja olema kohapeal valmis ka mobiilselt oma plaane vastavalt oludele muutma. Seminaril avas ta oma nö tagatuba ja seda oli põnev kuulata. Andreas on teinud väga palju radade analüüse, et muutuda aina paremaks. Sellist suhtumist radade tegemisse oleks ka meil väga vaja.”