Kirja panid Grethe Aikevitšus ja Kätlin Hundimägi
Fotod: Sandra Sirel
27. veebruarist – 1. märtsini toimus Järvamaal Koordi tallides prantslasest kolmevõistleja ning treeneri Edouard Legendre kliinik.
Kolme päeva jooksul toimus viis treeningut. Reedel toimus ratsastustrenn gruppides, mille jooksul õppis Edouard tundma nii ratsanikke kui ka hobuseid. Treener mainis, et trenni peab alati alustama hobust eest võimalikult lõdvaks sõitmisega ning eesmärgiks tuleb võtta hea ja stabiilse rütmi leidmine.
Laupäeva alustati flatworkiga lattidel. Latid olid paigutatud nii, et sai harjutada nii sirgel kui ka pööretel sõitmist: mõlemal pikal sirgel oli kaks umbes 20-ne meetrise vahega latti ning keskliinil kolm latti, mis olid maneežiga risti. Kogu trenni vältel pidid ratsutajad jälgima, et nad ületaksid kõiki latte keskelt säilitades sealjuures tasakaal ning otsesus. Esialgu jättis harjutus väga lihtsa mulje, kuid tegelikkuses selgus, et kõige lihtsamad harjutused ei pruugi seda alati olla. Sellega rõhutas Edouard, et treeningute juures ei tohi unustada algtõdesid. Pärastlõunal jätkati hüppetreeningutega, kus harjutati parkuuri sõitmist.
Pühapäeva hommik algas ratsastustrenniga, mille eesmärgiks oli kontrollida kõike eelnevalt õpitut. Pärast lõunat jätkati viimase trenniga, kus keskenduti krossile. Edouardi sõnul on krossi sõitmisel kõige tähtsam, et hobusel oleks alati lõbus. Seetõttu peab noorel hobusel esialgu laskma tõketega tutvuda ning muidugi ei tohi unustada hea rütmi leidmist.
Lisaks treeningutele toimus laupäeval veel teooriakoolitus, mida oli kuulama tulnud üllatavalt palju huvilisi. Edouard alustas põhitõdede kordamisest ehk rõhutas rütmi, tasakaalu ning lõdvestatuse olulisust. Sellele järgnes hoogne arutelu kuulajate ja Edouardi vahel, millega jõuti istaku tähtsuseni. Heade istaku näidetena toodi välja maailma tipus olevad kolmevõistlejad William Fox-Pitt, Mark Todd ja Andrew Nicholson, kellel kõigil on perfektne tasakaal.
Nädalavahetus kujunes küll üsna pikaks, kuid sellest hoolimata olid kolm päeva sisustatud huvitavate trennidega, uute teadmistega ja toreda seltskonnaga, tänu millele möödus nädalalõpp justkui linnutiivul.
Küsisime ka tagasisidet osalejatelt.
Mis meeldis/ei meeldinud?
Laura Liivamägi: Üldiselt treeningud meeldisid, mis võiks võib-olla veel lisaks olla, oleks videoanalüüs igast sõitjast: teinekord on hea, kui ikka päris puust ja punaseks tehakse. Sõitjad kipuvad rohkem uskuma positiivset tagasisidet ja teinekord negatiivsemaid asju / oma vigu eitama või vabandusi leidma.
Maria Martin: Mulle meeldis see, kuidas ta mu vigu parandas ja see, et tänu nendele harjutustele, mida ta tegi, sai hobuse väga-väga hästi toimima. Need harjutused andsid ka mulle ideid juurde, mida ise trennides teha ning mida ma parandama pean.
Maris Kartau: Meeldis treeningute ülesehitus, et tegeleti väga palju algtõdedega, ning treener andis palju tagasisidet sadulas tehtule. Kindlasti läks asja ette ka teooriakoolitus. Kahjuks oli see koolitus väheke pehmem ja mitte nii otsekohene kui eelmine kevad. Samas kõik, kes soovisid õppida, siis nende jaoks oli ta väga-väga põhjalik ning reageeris suurematele vigadele.
Dagmar Ainsoo: Väga meeldis, et treener suhtleb iga õpilasega individuaalselt ning tegeleb personaalselt iga ratsaniku ja/või hobuse probleemiga. Samuti meeldib mulle Edouardi hobusõbralik suhtumine: ta rõhub just paari koostööle ning vastastikusele mõistmisele.
Kui millegi üle kurta, siis võib-olla ajanappuse: mõne trenni järel jäi tunne, et oleks tahtnud rohkem harjutusi teha või rohkem tähelepanu saada, seda just grupitrennides. Samas ei saa seda otseselt miinuseks tuua, sest aeg on paratamatult alati piiratud.
Millise mulje Edouard Legendre treenerina jättis?
Laura Liivamägi: Treenerina jättis Edouard väga poliitiliselt korrektse mulje: ütles küll vead ära, ent minu meelest oleks võinud kohati isegi veel otsekohesem olla. Samas jäi domineerima nulltolerants igasuguse oma sõiduvigade eest hobuse karistamise vastu. Siis oli treener ikka konkreetselt kuri.
Maris Kartau: Edouard on väga kogenud treener, väga hea silmaga ning oskab seda ka õpilasele edasi anda. Suudab seletada pisidetaile ning viia treeningud järk-järgult keerulisemaks. Seda kõike kombineerides eelnevalt õpetatuga. Kõik ratsanikud ja hobused olid kliiniku lõpus palju paremad.
Maria Sein: Ta on väga hobusõbraliku treeningmeetodiga, mis mulle meeldib, ja ta tahab, et hobune oleks koguaeg lõdvestunud ning näitas selle saavutamiseks ka erinevaid harjutusi. Mina enda poni seljas tundsin erinevust, et poni tõepoolest oli rohkem lōdvestunud.
Dagmar Ainsoo: Edouard on väga hea suhtleja, ta läheneb igale õpilasele personaalselt ja vahetult. Tema trennid on mõnus segu tööst ja lõbust. Ta on piisavalt nõudlik ning ei karda öelda asju nii nagu nad on, kuid selle juures segab ta aga oma trennidesse piisavalt huumorit ning tuletab alati meelde, et ratsutamise esimene samm on rahulikkus ja lõdvestatus – seda ka ratsaniku poolt.
Kas plaanid osaleda ka järgmine kord?
Laura Liivamägi: Kindlasti tahaksin osaleda ka järgmine kord.
Maris Kartau: Kui vähegi võimalik, siis kindlasti osalen ka järgmisel koolitusel. Kui isegi ei saa hobusega, siis vähemalt treenerikoolituse raames.
Maria Martin: Kindlasti tahan osaleda.
Maria Sein: Kui aeg vähegi sobib ja rahakott võimaldab siis olen kindlasti tulemas.
Dagmar Ainsoo: Võimalusel kindlasti. Kui enne koolitusele registreerimist olin veel veidi kõhklev, et kas asi ikka on seda väärt, siis nüüd sellele nädalavahetusele tagasi vaadates olen veendunud, et koolitusest osa võtmine oli igati õige otsus. Usun, et absoluutselt kõik osalejad said palju mõtteid ja ideid ka edaspidiseks.
Ja sõna sekka ütles ka koolituse üks korraldajatest, Eesti kolmevõistluse manager Joosep Tikk: “Kõige toredam koolituse korraldamise juures oli see, et toimus tõsine ja keskundunud töö nii koolitaja kui osavõtjate poolt. Oli näha, et mõlema osapoole soov oli ratsutaja ja tema hobuse oskuste parandamine. Kõige keerulisem oli üksikasjade kokku mängimine, et kogu koolitus kukuks hästi välja. Pidasin väga oluliseks seda, et inimesed kes olid koolituse eest üpris palju maksnud, ei peaks koolituse pärast pettuma.”
Eksklusiivintervjuu Edouard Legendrega ilmub lähipäevil Eesti Kolmevõistluse Facebooki lehel, kust saad lugeda täpsemalt temast ning tema tegemistest!
Järgmine võimalus Edouard Legendrega kohtuda ning tema kliinikus osaleda on juba mais!