Siim Nõmmoja
25-26 aprillini toimus Genfi järve ääres Lausannes juba 11. korda FEI Sport Forum. Hobumaailma usin lugeja on kindlasti juba kursis olulisemate teemadega, mida koosolekul arutati ja seetõttu avan foorumil osalenud Eesti Ratsaspordi Liidu delegaadina veidi foorumi telgitagust.
Alustuseks peab ütlema, et kes pole Lausannes käinud, siis soovitan soojalt. Genfist umbes tunniajase rongisõidu kaugusel asuv Lausanne on mitmes mõttes eriline. Lisaks imeilusale vanalinnale ning loodusele Prantsusmaa ja Šveitsi piiril, on Alpide jalamil asuvas Lausannes ka ROK-i peakorter, Olümpiamuuseum ja mitmete rahvusvaheliste spordialaliitude peakorterid. Loomulikult asub Lausannes ka FEI peakontor. Kes pole kindel kuidas leida FEI peamaja – HM King Hussein I Building, siis kõige lihtsam on seda teha sõites rongijaamast metrooga ning väljuda 2 peatust enne järve äärde jõudmist.
FEI Sport Forum (SF) on üle 10 aastase ajalooga töökohtumise formaat, kus korra aastas kohtuvad ratsaspordi juhid, managerid, spordidirektorid, ametnikud, suurvõistluste korraldajad, FEI-ga koostööd tegevate organisatsioonide juhid ja teised, kes oma igapäevatööna tegelevad ratsaspordi juhtimise ja mõjutamisega üle maailma. SF on vähem ametlik kui FEI Peaassamblee, koosolekul ei võeta vastu mingeid reeglite ja määrustike muudatusi. Siiski on just SF see koht, kus koosolekutel, ametlikel ja mitteametlikel koosviibimistel küpsetatakse tulevaste reeglite ja kokkulepete tainast. Seekord oli muidugi eriti suurt rõõmu tunda taaskohtumiste üle ja kergendust, et inimesed ei pidanud foorumil osalema arvutiekraani vahendusel.
Peale ametliku päevakorra jäi meelde kaks läbivat teemat, mida kuluaarides jutuks võeti ja arutati. Esimesena, korralised valmised. Nagu poliitikas nii ka spordipoliitikas kütavad lähenevad valimised alati kirgi ja algab aktiivne lobitöö. Lisaks tavapärastele komiteede- ja regioonide/gruppide juhtide valimistele (see info on kõik leitav FEI kodulehel), toimuvad 2022.a. novembris FEI Peaassambleel Lõuna-Aafrikas ka FEI presidendi järjekordsed valimised. Kõige tugevam kandidaat on Ingmar De Vos, kes on olnud FEI president alates 2014 aastast ja käesoleval aastal on tal võimalus kandideerida selles ametis kolmandaks perioodiks.
Kuigi ametlikku kinnitust pole, on olnud jutuks, et tema vastaskandidaat on Euroopa Ratsaspordi Föderatsiooni praegune president Theo Ploegmakers. FEI on väga demokraatlik organisatsioon selles osas, et igal rahvuslikul alaliidul on hääletamistel 1 hääl, seega omab väike Eesti sama kaalukat häält nagu näiteks Saksamaa. Valimiste lobitöö käis nii SF koosolekute vaheajal kui ka hotelli lobby’s. Veel üks meeldejääv seik puudutab endist FEI presidenti, Jordaania kuninga tütart Printsess Haya bint Hussein’i. Tema abil ja endise abikaasa finantsidega ehitati eelpoolmainitud FEI peakontor Lausanne. Haya panus FEI arengusse on olnud väga suur. Ta käivitas FEI Solidarity Fondi, mille kaudu ka ERL on mitu korda toetust saanud, ta tegi FEI-st läbipaistva ja tänapäevase organisatsiooni, samuti hoidis Haya häid suhteid ROK’ga. Teadaolevalt on endise FEI presidendi eraelu alates 2019 aastast olnud täis draamat seoses lahutusega abikaasast, Araabia Ühendemiraadi Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktou’st. Viimased aastad on Haya pidanud tegelema lahutuse ja sellega kaasnevate kohtuasjadega, samuti varjama oma asukohta endise abikaasa eest. Seetõttu aplodeeris kogu saal, kui FEI 100 juubeligaalal toimus otseühendus tänase aupresidendiga ja seejuures vahetati sooje tervitussõnu.
Teine teema, mis meile hetkel kindlasti palju rohkem korda läheb oli Ukraina. Kes on jälginud Ukraina ratsasporti puudutavaid uudiseid FB-s ja teistes sotsiaalmeedia kanalites, teavad üldjoontes milline olukord valitseb Ukraina hobumaailmas. Minul oli Lausannes hea meel kohtuda vana hea kolleegi ja sõbraga Mykhaylo Parkhomchuk`ga, kes juba pikki aastaid juhib Ukraina ratsaliitu ja praegu korraldab igakülgset abi Ukraina hobustele ja ratsakogukonnale.
Tänu temale registreeriti Belgias 4 päeva peale Ukraina sõja algust, heategevuslik fond – Ukrainian Equestrian Federation Charity Foundation. Tänu Ukraina ratsaliidu ja FEI headele suhetele, eraldas FEI kohe sõja alguses 1 miljon CHF Ukraina ratsaspordikogukonna toetuseks. Tänaseks on Mykhaylo korraldanud raha ja abisaadetiste kogumise, hobusöötade transpordi, avatud on hobuste vahepeatuseks mõeldud tallid ja transpordi logistikakeskused Poolas ja Ukraina poolel Lvivi lähedal. Temaga koos toimetavad iga päev Ukraina heaks mitmed vabatahtlikud abilised eri riikides. Siinjuures peab tundma suurt uhkust ka eestlaste abi üle. Meie oma ratsaliidu IT inimesed, Tatjana ja Martin Kiilo töötavad täna igapäevaselt täiesti tasuta Ukraina heaks ning on Mykhaylo tiimi põhituumiku liikmed.
Tatjana ja Martin hoiavad fondi kodulehte https://helpukrainehorses.eu/ ja IT lahendusi, osalevad uute toetusprojektide väljatöötamisel, käivad koosolekutel ja püüavad leida uusi toetajad fondile. Väga kodune tunne oli Lausannes heade kolleegidega suhelda ja näha, et eestlaste abi Ukrainale on väga reaalne. Kuulates jutte meilegi tuttavast takistussõidu kohtunikust, kes on perega pidanud lahkuma Poola või siis koolisõiduametnikust, kes elab küll väljaspool Ukraina sõjatsooni aga on kohutavates tingimustes, kohtudes Harkivi talliomanikuga, kelle vastvalminud ratsakeskus sai raketiga otsetabamuse, tekib arusaam kui isiklik see sõda ka meile on.
Ei saa jätta märkimata asjaolu, et ka Vene ratsaliidu kolmeliikmeline delegatsioon, eesotsas Vladimir Beletskiga osales samuti SF-l. Nagu kuulda oli, otsiti toetust plaanile, lasta siiski vene sportlastel mingil moel võistelda. Sarnaselt enamuse teiste riikide esindajatega minul nendega kohtumisi ei toimunud.
Fotod: Siim Nõmmoja