Hobumaailm
Kestvusratsutamise maailma tähtsündmuseks on tänavu 15.-18. septembrini Slovakkias Šamorinis toimuvad maailmameistrivõistlused, millest võtavad esmakordselt osa ka kaks eestlast – Kairit Järv Baltimoril ning Heigo Rohtla Fatas Zanzibaaril.
Kvalifitseerumiseks tuleb ratsanikul viiel ning hobusel kolmel korral edukalt läbida distantsid pikkustel 120-160 km, kusjuures 160 km tuleb sõita paarina ning keskmise kiirusega vähemalt 14 km/h. Kevadel Kõrvemaal peetud rahvusvahelisel kestvusratsutamise võistlusel suutsid seda teha kolm paari, paraku oli Virge Laur sunnitud Filly-Bella heaolu silmas pidades vastu võtma otsuse MMile mitte sõita. Sportlase sõnul polnud hobune piisavalt heas vormis, et nii pikka reisi ette võtta.
Kui olümpiaaladel peetakse MM iga nelja aasta tagant Maailma Ratsaspordimängude ehk WEG-i raames, siis kestvusratsutamises toimuvad maailmameistrivõistlused iga kahe aasta tagant. Varasemalt on MM-ile kvalifitseerunud ja seal osalenud Kairit Järv, kel tuli 2014. a WEGil katkestada kolmanda faasi järel pisikese kriimu tõttu hobuse randmel, millega paari veterinaarkontrollist läbi ei lubatud. Esimene eestlane MMil oli aga Kernu Ratsu sportlane Katrin Aia hobusel Chilli Jump, kes võttis Dubais toimunud maailmameistrivõistlustest osa 1998ndal aastal.
Heigo Rohtla sõnul on nad loomulikult pettunud, et ei õnnestunud kogu võistkonnaga välja minna, sest MM-ile kvalifitseerumine pole sugugi lihtne. „Olen seda terve oma karjääri üritanud, alles nüüd õnnestus,“ nentis ta.
Nii Kairit kui Heigo on hobustega õnnelikult kohale jõudnud ning saanud ka rajaga tutvust teha. Kohapeal viibiva treener Õnne Halliko sõnul tunnevad Baltimor ja Fatas Zanzibaar end hästi ning on energiat täis. Teepeal ööbiti tuttava Poola veterinaari juures, kes vaatas ka hobused omakorda üle ning andis neile viimase „lihvi“. Halliko sõnul on kohapeal samuti suur hobukliinik, mis pakkus juba kõigile saabunud hobustele tasuta vereanalüüsi võimalust.
Ehkki rajad on Šamorinis tasased, kimbutab võistlejaid siiski ligi 30-kraadine kuumus, mis teeb tingimused keerulisemaks. Õnne sõnul on esmane eesmärk muidugi edukas lõpetamine, aga järgmine eesmärk oleks rada läbida 15-16 km tunnis, miinimumiks on korraldajad määranud 14 km/h. „Kuumusega võib kiiruse üleval hoidmine keeruline olla,“ sõnas Halliko, kellele on võistluspaik juba tuttav kuu aja tagusest võistlusest, kus osalesid kaks meie noort kestvusratsutajat Kaisa Keerd ja Brenda Prants.
Tänavune MM viidi üle Slovakkiasse suve alguses, kuna käesoleva aasta aprillis otsustas FEI Dubailt korraldusõiguse eemaldada. Põhjuseks toodi mitmed hobuste väärkohtlemist puudutavad juhtumid ja FEI reeglite eiramised, mis leidsid aset Araabia Ühendemiraatides, peaasjalikult Dubais peetud rahvusvahelistel võistlustel. Eestlastele oli see uudis muidugi suurepärane, sest reis lühenes oluliselt ja võistlustingimused on Šamorinis meie hobustele selgelt sobivamad.
Võistluse keskuseks on x-bionic® kompleks, mis on tipptasemel spordikeskus, kus on võimalik pidada võistlusi 27-l erineval olümpiaspordialal, samuti hõlmab see moodsat ratsutamiskompleksi ja väljakuid, kus oleks võimalik läbi viia ka Olümpiamänge. Kogu ala hõlmab üle 1 000 000 ruutmeetri, millel asuvad ka luksuslik hotell, restoranid ja baarid, spaa- ja veekeskus jpm.
Meie võistlejaid toetab kestvusratsutamise varustust tootev firma Bioteq – https://www.facebook.com/Bioteq.ee/, tänu kellele on Kairitil ja Heigol uus esinduslik riietus ning hobustel lipuvärvides valjad.