Elin Jalakas, ERL-i kolmevõistluse mänedžer
Kaks meie kolmevõistlejat, Kaire Kalm ja Jaagup Kallas, võistlesid möödunud nädalal Sopotis ja täitsid seal Noorhobuste MM-iks vajalikud kvalifikatsioonid. Sportlaste hobused on mõlemad sündinud ja kasvanud Eestis.
Sportlased asusid möödunud nädalal teele Poola, Sopotisse, et täita ära kvalifikatsiooninorm oktoobris Prantsusmaal Le Lion d’Angers’is toimuvatele Noorhobuste Maailmameistrivõistlustele (FEI WBFSH World Breeding Eventing Championships for Young Horses). Jaagup Kallase võistlushobune Eesti sporthobune Aspirin on kasvatatud ja kuulub OÜ Rannaküla Tallile (Heli Varik) ning Kaire Kalmile kuuluv Eesti sporthobune Cavalier on aretatud ja kasvatatud sportlase enda poolt.
Seitsme aastaste hobuste MM-i kvalifikatsiooninorm näeb ette, et tulemus peab kirjas olema tasemetelt CCI1* (pikk üks täht) ning CIC2* (lühike kaks tähte). Et norm täita, peab kross olema ilma tõrgeteta ning takistussõidus võib alla tulla vaid 1 latt (4 kp).
Mõlema paari esimene kvalifikatsioon sai kirja juba varasemalt: Jaagupil ja Aspirinil õnnestus CCI1* norm edukalt täita juulikuus Valgevenes Ratomkal, Kairel ja Cavalieril jällegi CIC2* kvalifikatsioon augustis Põhjamaade Meistrivõistlustel Soomes Ypäjäl.
Reedel sõideti kolmevõistluse esimene ala, milleks nagu ikka, oli koolisõit ning Jaagup ja Aspirin sõitsid välja tulemuse 67,3%, mis andis tulemuseks peale avaala 32,7 miinuspunkti ning 12. positsiooni 28 võistleja seas. Pikas ühes tähes oli startijaid vaid kolm ning Kaire ja Cavalier sõitsid avaala tulemuseks välja 60,9%, mis andis miinuseid kokku 39,1 ning asetas nad kolmandale kohale.
Laupäeval tuli rinda pista krossiga, mis mõlemal paaril ideaalselt õnnestusid. Kaire ja Cavalier tegid täiesti puhta ringi ning kuna poolakas Diego Pieniaszek katkestas krossil, tõusti koht kõrgemale – teiseks. Jaagup ja Aspirin teenisid ületatud normiaja eest vaid neli lisamiinust ning lõpetasid nii 36,7 miinuspunktiga 15. kohal.
Nüüd oli kõik veel jäänud vaid viimaste soorituste kanda, milleks oli takistussõit. Mõlemal paaril tuligi vaid see üks lubatud eksimus sisse. Jaagup ja Aspirin ajasid kümnenda takistuse, kolmese süsteemi esimese okseri, maha ja said aja eest lisaks viis miinust. Kaire ja Cavalier tegid oma vea ära kohe esimesel takistusel ning ka nende lõppskoorile lisandus kaks miinust aja eest. Nii oli Jaagupi ja Aspirini CIC2* lõpptulemuseks 45,7 miinuspunktiga 15. koht 28 võistleja seas. Klassi võit jäi kodumaale Poola, ning see läks Helena Zagala ja Contrendro Lady´le.
Kaire ja Cavalieri CCI1* lõpptulemuseks jäi 45,1 miinuspunkti ja teine koht soomlase Elmo Laiho ja Elsa’s Isabelle järel.
Jaagupi tagasiside Poola võistlustele: „Koolisõidul oli hobune üle ootuste hea, kõik harjutused õnnestusid peaaegu nii nagu soovisime. Seekord olid ka mõned harjutused, mida esitasime skeemis esmakordselt, kuid ka nendega saime ilusti hakkama. Muidugi arenguruumi on veel küllaga.
Kross oli korralikult üles seatud, oli palju kitsaid tõkkeid ja seotud vahesid ning kolm süsteemi. Läksime rajale eesmärgiga kindlalt ilma vigadeta lõppu jõuda ja mingeid riske mitte võtta. Seetõttu valisime tavapärasest veidi rahulikuma tempo ja olime arvestanud, et ilmselt normiaega sisse ei mahu ja mõned karistuspunktid tuleb vastu võtta. Sõit õnnestus täpselt planeeritult, mingeid üllatusi ette ei tulnud. Aspirin näitas väga küpset käitumist ja kuulekust.
Takistussõidule vastu minnes olid pingeid suured. Kvalifikatsiooni jaoks tohtis tulla vaid üks eksimus. Väga head tunnet rajal ei olnud ning kui kolmese süsteemi esimene okser maha kukkus, siis jäi hüpata veel viimane tõke, mille puhtalt ka ületasime. Samamoodi kui krossilgi, üritasime teha kindla sõidu ilma liigselt riskimata ja nii ka ületatud normiaja eest parkuuris viis lisamiinust saime. Oli äärmiselt põnev ja pingeline võistlus.“
Kaire aga kommenteerib: „Koolisõidu soojendus õnnestus väga hästi, aga nii kui platsile kutsuti oli hobusel energiat üleliia. Ei saanud eriti jalga vastu panna ega kätt järgi anda, enda arvates õudne sõit ja ei teadnudki, kas nutta sõidu ajal või peale sõitu. Kross oli selline tavapärane, ei olnud raske. Üks tõke, mis tundus keeruline meile: allahüpe ja seanina järgi muudeti veel eelmisel õhtul ümber, kuna keegi sõitjatest oli teinud ettepaneku, et võiks olla 6, 7AB asemel 6AB ja 7. Kasutasin siis võimalust ja tegin peale allahüpet voldi, et riski maandada. Õnneks sain Cavalieri krossi algul väga hästi jooksma, seega voldi tegemisel ajahirmu ei tekkinud. Takistussõidu eel Heli ning Jaagup ütlesid, et kui nüüd midagi tuksi läheb, siis istume kõik koos siin veel ühe nädala ja läheme otse Strzegomi võistlema. See pani enne takistussõitu veel suurema pinge peale ning kohe esimesel tõkkel tehtud viga ehmatas ikka korralikult ära – oli ju vaja veel 11 tõket rajal hüpata. Lõppkokkuvõttes üldise tulemusega rahule ei jäänud, aga sellest selleks korraks piisas, sest tegelik eesmärk sai ju ikkagi täidetud. Tore tähelepanek oli ka see, et erinevad võistlejad juba natuke tunnevad ka eestlaseid ära – järelikult oleme silma paistnud!“