Noorhobuste tšempionaat koolisõidus 2018

Tekst: Liis Ira, ESHKS

Noorhobuste tšempionid koolisõidus selgitati välja 28. – 29. juulil Perilas toimunud suurejoonelise võistluse raames. Noored hobused ja nende ratsanikud pandi sel aastal tõsiselt proovile tänu erakordselt kuumale ilmale. Võib olla oli see põhjuseks miks osavõtjate arv sel aastal tagasihoidlikumaks jäi kui eelmisel. Sellest on natuke kahju, sest noortele hobustele hinnangu andjaks oli sel aastal Eva Maria Vint – Warmingtoni kutsel palutud FEI 5* Austraalia kohtunik Maria Schwennesen, kes sai külastada meid tänu asjaolule, et oli juba lennanud Euroopasse hindama järgmisel nädalalõpul toimuvatel noorhobuste MM – l Ermelos. Sellise kaliibriga kohtuniku ees esinemine oli meie koolisõitjatele erakordne võimalus.

Parim 6. ja 5. aastane on mõlemad Eestis sündinud hobused.
Kuuaastaste hobuse sõidud võitis mõlemal päeval ainsana sellel tsempionaadil üle 80 % skoorinud (esimesel päeval 83,6 ja teisel 81,2) eesti sporthobune FÜRST ROMAN (FÜRST ROMANCIER/DON WILLIAM) aretaja ja ratsanik Sirly Tillmann, kes saavutasid kompleksarvestuses 164,8 punkti.
Sirly sõnul jäi ta Fürst Roman’iga võistlustel väga rahule.” Ta on suure liikumise ja rahuliku loomuga täkk, kuid võistlustel õnnestus ta ilusti sääre ette ja aktiivseks saada. Nõutud koondusharjutustes skeemis tuli ta ka hästi kokku ja lühikeseks.”
Väärt tulemuse nimel sai ka kõvasti pingutatud – paar treenis pikalt treeninglaagris Hollandis, Marcel Sterrenburg’i ja Joyce Leanerts’i juures.
“Minu hobusele on looduse poolt antud kõik mis vaja kõrgemaks koolisõiduks ja mina püüan sinnasuunas pürgida.” ütles Sirly.
Teisele kohale platseerus tubli 133 punktiga Gerlin Petmanson KWPN ruunal Highscore “B”.

Fürst Roman. Foto: Triin Laanemägi

Jerry Red von Seeder – teist aastat järjest oma vanuseklassi võitja
5. aastaste parimateks sõitsid end Dina Ellermann ja eesti sporthobune JERRY RED VON SEEDER (JOHNSON x MIDT- WEST IBI- LIGHT, kasvataja SEEDER AGRI OÜ) komplekstulemusega 152.800 punkti.
Kohtunike sõnul oli hobune hästi ettevalmistatud, tugeva seljaga ning tal olid korrektsed allüürid.
Dina enda arvates oli teisel päeval hobune just galopis eriti mõnus. “Üleüldse on Jerry hobune kelle seljas saab ülipositiivse sõiduelamuse – ta on väga mugav hobune, kes on üldiselt väga tśill poiss aga vahel teeb krutskeid ka ”
Teise koha saavutas tulemusega 148.600 hannoveri täkk Da Sharo (Destano – Londontime), ratsanik Maria Chulets ja 141.800 punktiga oli kolmas eestis sündinud Adelante ( Arrivederci – Hermelin) ratsanikuga Marian Koplimäe.

Jerry Red Von Seeder. Foto: Triin Laanemägi

Kuhu kadusid nelja aastased hobused?
4 aastaste klass on mõnes mõttes kõige põnevam, sest nemad on n.ö. – uued näod. Eelmisel aastal oli neid ka meeldivalt palju – 8, sel aastal kahjuks vaid kaks tubli hobust.
Võitis FWB mära CARIAD LAWREN ( DON LARINO x TSAREVITJ ), kasvataja Kotalan Talli Oy Soome, keda esitles Maria Kivisoo. “Laura” võttis kogu suve jooksul aktiivselt osa ESHKS noorhobuste koolisõidu sarjast oma ratsastaja Ann Mari Anupõlluga, kes ise seekord hobust kahjuks tsempionaadil esitleda ei saanud.
Allüüridest enim meeldis kohtunikele samm, millel on selge takt ja nõtkus. Eriti oluliseks pidasid nad Laura sirgelt liikumise oskust kõikides allüürides. Samuti märgiti tema head ratsastatavust ning selget pead võistlusväljakul.
“Ise pean Laurat väga heade eeldustega koolisõiduhobuseks mitte ainult tema heade liikumiste vaid ka suure töötahte ning hea stressitaluvuse tõttu. Kuuma ilmaga tuli ta hästi toime ning skeemid sujusid plaanipäraselt, erilisi üllatusi ette ei tulnud. Esimesel päeval oli ta pärast transporti veidi väsinud ning ei näidanud ehk nii suurt traavi pikendust kui tavaliselt, kuid teisel päeval oli ta erk ja näitas ka selle oma võimetele vastavalt. Ratsastajale on ta küllaltki lihtne hobune sõita, ta vajab vaid kerget suunamist ja rahulikku ratset, karmi kätt ja ülekontrolli ta ei talu ega ka vaja.”, kommenteris Maria.
4. aastaste klassis osales veel EDWARD I VON SEEDER (EVERDALE (ESCUDO K) x LUDWIG VON BAYERN), kasvataja SEEDER HORSES OÜ, ratsanikuga Merit Milter.

Cariad Lawren. Foto: Triin Laanemägi

Ettevalmistus tšempionaadiks.
Eva Maria Vint – Warmingtoni algatusel ja ESHKS ning Havensi toel viidi läbi viiest osavõistlusest koosnev võistlussari, mis võimaldas noortel hobustel oma taseme skeeme läbi sõita. Oma vanuseklassides olid kõige aktiivsemad osalejad ja ühtlasi ka võitjad 4. a. CARIAD LAWREN/Ann Mari Anupõld ning 6. a. klassis FÜRST ROMAN/Sirly Tillmann, kes mõlemad osalesid kolmel etapil. Tundub, et harjutamine tasus ära. ESHKS sarja 5.a. klassi võitis kahel etapil osalenud QUERIDO/Liis Ira.
Sarja kokkuvõte

Kõik Perila võistluse tulemused

Comments are closed.