2015. aasta võistlushooaja meelespea sportlasele, korraldajale ja ametnikule

IMG_1184_1smUus võistlushooaeg käib täie hooga, siiski on mõned asjad, mida iga sportlane, hobuseomanik, korraldaja ja ametnik võiks meeles pidada, et võistlused ning sellele eelnev ja järgnev paremini edeneks.

VÕISTLEJANA:

 • Pea meeles, et võistelda ei saa ilma RK numbri olemasoluta. RK numbri olemasolu saab kontrollida Ratsanetis.
 • Kõik ERL võistlustele registreerimised toimuvad Ratsanetis – palun kasuta seda. Ülesandmised meilile stiilis “Jou, pane mind selle suksuga meetrit sõitma” ei näita korraldajate ja ka sekretäri suhtes erilist viisakust ning ei anna sulle hiljem õigust nuriseda, et miks sa vales arvestuses sõidad või miks hobuse andmed puudulikud on.
 • Palun tasu enda ja hobuse aastalitsentsid juba enne võistlusele registreerimist. Kui oled SEB või Swedbanki klient, siis on selleks väga mugav kasutada Ratsanetis pangalinke. Makse lõpus vajuta kindlasti nuppu „Tagasi kaupmehe juurde“ ja  litsentsid hakkavad kohe kehtima!  Muudest pankadest ülekannet tehes arvesta, et ülekande kohale jõudmine võib võtta ka mitu päeva aega ja litsentside kehtima hakkamine viibib sama kaua.
 • Registreerimise tähtaeg on selleks, et korraldajad saaksid varakult ajakava üles panna ning stardijärjekorrad ei ilmuks pool tundi enne võistluse algust (isegi, kui sa oled kõigest 70% kindel, et võistlema tuled, tee ülesandmine ära, enne võistlusi saad end alati lasta maha võtta – kaks minutit ajavõitu on alati parem, kui kaks minutit ajakadu)
 • Kontrolli enne registreerimise tähtaega Ratsanetis üle, kas su nimi on ikka masterlistis olemas. Kuni nimetatud tähtajani saad vajadusel oma registreeringut veel ise muuta või tühistada. Selleks kasuta „Muuda“ nuppu oma nime taga.
 • Registreerimisel märgi märkuste lahtrisse kõik oma erisoovid stardijärjekorra suhtes. Palju lihtsam on arvestada soovidega stardikate koostamisel kui hiljem 10 korda enne võistluse algust stardikaid muuta, sest keegi ikka avastab viimasel hetkel, et võistleja, kellega ta varustust jagab, on temast ainult 2 ratsaniku vahega. Erisoovid peavad olema põhjendatud – kas siis varustusest/transpordist/hobusest jms. sõltuma. Lihtsalt niisama sind viimaseks startijaks ei panda.
 • Kui oled poniratsanik, siis veendu, et su ponil on passis kehtiv turjakõrguse  mõõtmine ning see on registreeritud ka Ratsanetis. Ratsanetis olev info on aluseks stardijärjekordade koostamisel ja hiljem ka edetabelipunktide arvestamisel. Vajaliku info puudumine võib lõppeda väljaspool arvestust startimisega ja/või edetabelipunktidest ilma jäämisega.
 • Kui võistled takistussõidus poniga, siis tuletame meelde, et ponidele sobivad süsteemivahed seatakse ainult spetsiaalselt ponidele või avatud klassile mõeldud parkuurides. Kui sa mingil põhjusel neis klassides soovid suuremat süsteemivahet kui sinu ponile ettenähtud (nt väikese poniga suure poni vahet või suure poniga hobuse vahet), siis märgi see Ratsanetis registreerides märkuste lahtrisse.
 • Võistlusklassis on 3 erinevat arvestust? Käesolevast aastast, kui ühe võistlusklassi raames pakutakse erinevaid a, b, c jne arvestusi, ei saa enam mitmes arvestuses startida, vaid pead valima ühe. Palun jälgi registreerimisel, et oled õiges arvestuses kirjas.
 • Kui sa startida ei saa, ehk su hobune hakkas lonkama, transport hüppas alt ära või ise jäid haigeks, siis palun anna sellest sekretärile/võistluse direktorile teada, saame su stardijärjekordadest maha tõmmata ning ei raiska asjatult teiste aega. Telefoninumbrid on enamasti juhendist leitavad, või kindlasti leidub sul mõni sõber tallist, kes samal võistlusel parasjagu viibib ning vastava info sekretariaati edastada saab.
 • Ära unusta, et hobuse pass tuleb tuua sekretariaati hiljemalt enne vastava sõidu algust! Ja pärast võistluse lõppu oleks hea see ka kaasa võtta, et kojumineku asemel ei peaks väsinud sekretär ununenud passide omanikke telefoni teel taga ajama.
 • Stardimaksu maksma tulles püüa tuua täpne raha. Eriti kui sa oled kohe esimesena platsis, su stardimaks on 7 EUR ja sul on 50 EUR näpus – kassapidajal ei pruugi vahetusraha olla. Samuti ära unusta, et stardimaks tasutakse üldiselt enne oma stardi algust, mitte võistluspäeva lõpus.
 • Tasusid aastalitsentsi võistlusele eelneval õhtul? Kui maksmine mingil põhjusel jääb ikkagi viimasele minutile, siis võta võistlusele kaasa või saada sekretärile maksekorraldus. Ratsanetis ei pruugi veel olla märget sinu litsentsi tasumise kohta ning sellisel juhul nõutakse sinult kassas ühekordse litsentsi tasumist.
 • Arvesta oma ajaga, et jõuaksid õigeaegselt starti – parkuur avatakse vaatamiseks enamasti pool tundi enne esimest startijat. Kui oled esimene, sõida hobune enne soojaks/pane ta vähemalt valmis, mitte ära tuiska 5 mintuti enne oma starti kohtunike juurde, et sul alles hobune põllu peal saduldamisel on.
 • Lõpetasid just oma parkuuri või skeemi? Kannata tulemustega kuniks võistlusklass läbi on. Sekretariaadis on sõidu ajal päris kiire ning väga tüütu on, kui sa iga 10 minuti tagant küsimas käid, mitmes sa oled või mitmendal kohal su õpilane parasjagu on.
 • Saavutasid auhinnalise koha? Kui saavutasid võistlusel auhinnalise koha, siis on viisakas ilmuda ka autasustamisele, isegi kui võistlus on veninud hilja peale. Autasustamine toimub tavapäraselt hobustega, kui võistluse kohtunik pole teada andnud teisiti. Pea meeles, et võistlusel võib olla kohal ka võistlusklassi sponsor, kes soovib Sul autasustamisel kätt suruda. Ta on andnud ju oma (rahalise) panuse võistluse läbiviimiseks.
 • Pealtvaataja rollis olles suhtu austusega teistesse sportlastesse, sest ka sina ei taha, et sinu soorituse ajal keegi platsi ääres lärmab, kommenteerib kõva häälega sinu sõitu või pildistab välguga.
 • Tulemusi järgmisel hommikul netis ei ole? Siis kannata veel veidi. Äkki eelmine võistluspäev lõppes hilja või pole sekretäril parasjagu internetti käepärast. Need ilmuvad sinna mingi aeg kindlasti.
 • Bokside broneerimise kohta leiad info juhendist. Seal on kirjas kontakt, kelle poole pöörduda. Võistluse sekretär ei ole reeglina kohalikust tallist ning ei oma ülevaadet vabade boksikohtade arvust.
 • Kui sa võistlustel boksi ei telli, siis pole sul õigust ka oma hobust ettejuhtuvasse tühja boksi panna, mis siis et see on “ainult kümneks minutiks”. Kui sa boksi ikkagi tellisid ja seda ei vaja, siis anna sellest korraldajale teada niipea kui võimalik – mitte ära ütle võistluspäeva lõpul, et sa boksi ei kasutanudki ega seetõttu taha selle eest maksta.
 • Koolisõitjatele: treeningsüsteemi kõrvaklapid on lubatud soojendusel aga keelatud võistlusplatsil. Selliste kõrvaklappide kandmine kuulub määrustikus “keelatud kõrvalise abi” punkti alla ning tuvastamisel kõrvaldatakse ratsanik võistlustelt. Korrapidajad teostavad pistelist varustuse kontrolli, mis toimub pärast võistlussoorituse lõppu. Kui selle kontrolli käigus leitakse keelatud varustus, kuulub ratsanik võistlustelt kõrvaldamisele.

KORRALDAJANA:

 • Võistluse aeg/parkuuri artikkel/skeem/kohtunike arv muutus? Palun teavita ametnikke ja võistlejaid muudatustest esimesel võimalikul hetkel mitte võistluspäeva hommikul, kus kõigil niikuinii juba kiire on.
 • Kontrolli ERL kohtunike nimekirjast üle, et Sinu poolt kutsutud kohtunikel on õigus olla vastava klassi kohtunik.
 • Enne võistlusala algust veendu, et kõik algava ala rosetid/auhinnad/auhinnatekid on olemas. Täpsusta üle auhinnafond.
 • Ära unusta valjult mainimast ja tänamast võistluste sponsoreid ja toetajaid. Pea meeles, et iga sponsorfirma taga on konkreetne inimene, kes toetuse ratsasporti suunas. Kui sul on tehtud kokkulepped sponsori või ratsaliiduga sponsori reklaammaterjalide esitlemise kohta siis jälgi, et need oleks ülespandud ja esitletud korrektselt. Viisakas on peale võistlust puhastada kõik materjalid liivast ja porist (bännerid, takistus jms), enne kui need jõuavad tagasi partneri kätte.
 • Soovitus! Soovitame kõikidel ametnikel ja korralduskomitee liikmetel osaleda esmaabi koolitustel. Selleks, et kiirabi vajadusel paremini kohale jõuaks, on lisatud ERL võistluse juhendisse võistluspaiga aadressi nõue asukoha koordinaatide täpsusega.
 • Erinevad arvestused koolisõidu võistlusklassides: Kui korraldaja tahab pakkuda võimalust sõita sama skeemi erinevates arvestustes, siis tuleks kõik need skeemid paigutada juhendis eri programminumbrite alla (Näiteks Programm 7 – M Noored ja Programm 8 – M Avatud)

HOBUSEOMANIKUNA:

 • Veendu, et su hobune on registreeritud Ratsanetis. Kõik ERL kalenderplaani võistlustel võistlevad hobused peavad seal olemas olema. Ratsanetis hobuse registreerimine on alates 01.01.2014 TASUTA. Lisaks kontrolli ja vajadusel lase uuendada hobuse andmeid (omanik muutunud? täkust on vahepeal ruun saanud?) Teata ratsaliidule oma poni turjakõrgus.
 • Kas su hobune on enne võistlema tulemist õigel ajal vaktsineeritud (2015. aastast kehtivad uued vaktsineerimisreeglid http://www.ratsaliit.ee/vali-teema/hobuseomanik/vaktsineerimised/)? Kas ponil on mõõtmine tehtud? Kontolli alati pass enne võistlusi üle!

AMETNIKUNA:

 • Ära unusta hetkekski, et võistlustel esindad Sa Eesti Ratsaspordi Liitu. Käitu ja riietu sellele vastavalt! Mõtle ka selle peale, et sinu kui ametniku poolt hoolimatult välja öeldud kommentaar võib inimesi solvata ja palju pahandust tekitada.

Ja kõige olulisem – võistlusjuhend sisaldab kogu vajalikku infot nii võistlusala, hobuste majutuse, stardimaksude, ülesandmistähtaegade, korraldajate kui ka ametnike kohta. Loe juhend läbi, loe igaks juhuks teine kord veel!

Kindlasti on veel asju, mida silmas pidada, kuid kõik peamine sai kirja. See on lihtsalt meenutamaks, et ka ametnikud ning korraldajad on inimesed ja üritavad võistluse sujumisele võimalikul palju kaasa aidata.

Täname tähelepanu eest ja kohtumiseni võistlustel!

Comments are closed.