Eestis peeti esimene eVõistlus koolisõidus

Gerlin Petmanson

2018 ja 2019 aasta oli koolisõidu harrastajate komiteele väljakutseid pakkuv aasta. Soov oli tekitada harrastussportlastele rohkem põnevust karikasarja, meistrivõistluste ning muuga. Plaane jagus, kuid „sõber raha“ oli väikeseks mure lapseks – „Kuidas harrastussporti jätkusuutlikult rahastada“.

Kaiser Nero VL rosetti demonstreerimas (A: Gerlin Petmanson)

Arutades uue hooaja ideid, saime kaasa elada kahele aktiivsele harrastajale, Liina Härmale ning Riin Ingre Saarele, kes Inglismaal korraldataval Dressage Anywhere võistlusel auhinnalised kohad saavutasid. Vaatasin aasta alguse kalenderplaani ning mõtlesin, et sellises tühjuses polegi muud võimalust oma noorhobusele esimest skeemi tagasisidet saada, kui samal võistlusel osaleda. Uurisin reegleid ja skeeme ning tundsin, et tegelikult oleks ju tore harjutada skeeme, mida hiljem päriselt ka võistlema hakkame.

Arutasime teemat koolisõidu harrastajate komitees ning tekkis mõte oma eVõistlus korraldada. Eesti kui e-riik ja puha! Mõeldud tehtud! Umbes nädalaga oli võistlus välja kuulutatud.

Loomulikult polnud meil õrna aimugi, kuidas see vastu võetakse, kas meil saab olema 10 või 100 osalejat, milliste komistuskivide otsa ninali kukkuma hakkame. Kõigi rõõmuks oli tagasiside väga positiivne ning kokku tuli 52 võistluspaari.

Võistleja Annika Tiits hobusel Sapnis Vigris. A: Paula-Maria Linikoja

Mõned tänusõnad võistlejatelt:

 • Täname toreda ning kõigile stressivaba ja mugava võistluse eest!
 • Suur aitäh huvitava võistluse eest! Kõigile meie tallis väga meeldis ja lihtne polnud:)
 • … väga lahe ettevõtmine on see ja kümned kiitused saadan teele! Minul, kel endal võistluskogemust väga vähe ja ka hobusel, kelle jaoks on see esimene koolisõidu võistlus, on see väga mõnus võimalus ja motivatsioon harjutamiseks!
 • Suur tänu selgelt ja sujuvalt kommunikeeritud ja korraldatud ürituse + väärtusliku tagasiside (hinnetelehtede) eest! Harjutame edasi ja … loodame küll väga, et soovite ikka eVõistluste korraldamisega jätkata, näiteks igakuiselt.

Facebooki postitusse tuli üpris mitmeid soove võistlust edasi lükata, et oleks koolivaheaeg, kus harjutada, soojemad ilmad, aega platsile tähti panna, platsi tekitada jne. Mainisin, et kui proovivõistlusel on stiilis 3 osalejat klassis, siis me rohkem sarnast formaati ei korralda, mistõttu ei maksa kõigil järgmist korda oodata. Kohe tekkis rida vabandusi: ühel on muda, teisel jälle maa jääs. Nii natuke naljaga pooleks mõtlesin, et mul ei olnud eelmisel aastal võimalik üldse võistelda ja keegi ei lükanud selle pärast 2019 karikasarja 2020 aastasse… või noh, tõele au andes ma ju tegelikult ei küsinud ka. Igatahes sai otsustatud, et kes soovib, see tuleb ning „julge hundi rind on rosette täis“.

eVõistluse rosetid (A: Gerlin Petmanson)

Vaatamata väga tormistele ilmadele oli meil võistlejaid, kes tugeva tuulega vapralt õues trenne ja võistlusvideoid tegid. Ise osaledes, oli tugeva tuule tõttu maneežiski mõnel päeval natuke hirmus trenni teha, kuid mõned võistlejad tegid kõike õues. Näiteks Verona talli vaprad lapsed leidsid tuulisest ja uduvihmasest ilmast ühe natuke helgema hetke video tegemiseks. Tubli 5.koha saavutanud Ketlin Tärno videot näeb siit.

E-Diplom (A: Liidia Unt)

Soovime veelkord õnne võitjatele. Võistlusvideoid näete tulemusele klikates:

 • ST2 (avatud) – Elo Joandi ja Leon 77,632%
 • ABC2 (avatud) – Merit Milter ja Konfloria De Luna 75,000%
 • ABC2 (harrastajad) – Merily Aleksandra Tiits ja Ivanhoe 77,857%
 • A3 (avatud) – Anette Klaasmägi ja Pepperone 71,667%
 • A3 (harrastajad) – Liina Härma ja Ehkur 71,944%
 • LK3 (avatud) – Adele Mesikäpp ja Atmos 72,552%
 • LK1 (harrastajad) – Agnes Raudam ja Rockefeller 73,667%

Kõik tulemused leiab SIIT

Korraldajatena tahaksime välja tuua võistlejate täpsust! Meil olid vaid paar üksikut võistluspaari, kes natuke registreerimisaja maha magasid, stardimaksu tasumisega mõne päeva üle läksid, video saata unustasid või võistlusklassi/skeemi muuta/lisada soovisid. Arvestades, et koolisõidu harrastajate komitee ei saa korraldamiste eest mingit tasu, on see meie motiveeritusele oluline positiivne aspekt. Olgu siinkohal mainitud, et tulude (stardimaksud) ja kulude (kohtuniku tasu, auhinnad) positiivne jääk aitab katta ERL kalenderplaanis oleva Harrastajate Karikasarja kulusid.

Kuna korraldatud võistlus suutis motiveerida võistluspaare Harjumaalt Tartuni ja Saaremaast Lääne-Virumaani, siis otsustasime korraldada eKarikasarja! Ei tule sinna mingeid keerulisi piiranguid ega peene kirjaga kohustusi, klasse saab valida südametunnistuse alusel. Tuleb tore võistlus, kus osalejatel on võimalus kodust lahkumata oma ponnistustele kohtunikelt tagasisidet saada. Aktiivsematel harjutajatel on võimalus saada ka karikas, päris karikas, lisaks eDiplomile ja rosetile.

Kohtuniku, Eva-Maria Vint-Warmington, kommentaarid:

Oli huvitav näha erinevaid maneeže ning võistluspaare. Olid nii mõnedki positiivsed üllatajad. Kuna olen varemgi e-formaati hinnanud, oli mul tänu sellelele lihtsam. Nii öelda süsteem juba olemas, mis muidu natuke harjumist vajab. Formaat on kasulik, kuna annab võimaluse võistelda väga väikeste kuludega ning ilma võimalike riskideta, mis hobuse transpordil tekkida võivad.

Comments are closed.