Autor: Merle Männik
Alates novembrist on pime. Selline tunne nagu koos Tallinn Horse Show lõppemise ja Saku Halli tulede kustumisega oleks Eestist elekter välja lülitatud ja kõik talveunne vajunud. Aeg-ajalt küll käib mõni heledam sähvatus ja Hobumaailmastki võib lugeda, et keegi on kusagil võistelnud ja midagi saavutanud, aga see tundub pigem unenäona, ebareaalsena nendele, kes koju jäid. Just nendest, kes kodus, tahangi rääkida.
Traditsiooniliselt on sügis olnud meil ratsutajatele ja hobustele pigem puhkeperiood. Kes puhkab rohketest tulemuslikest võistlustest, kes taastub mõnest traumast, mõni kogub uueks hooajaks hingejõudu ning osad alles mõtestavad tulevikku. Enne vana aasta lõppu üritavad need, kellel on rohkem teadlikkust ja motivatsiooni, vaikselt hakata uue hooaja peale mõeldes treeningutesse taas integreeruma ja tulevaseks võistlusaastaks valmistuma.
Uue aasta “viiendal” jaanuaril on kõik juba sadulas, silmad säramas ja kuna ka päev kukesammu võrra pikem, siis hakkavad võistlusplaane koostama ka need, kes kõige hiljem talveunest ärganud. Ratsanikud, kellel ei ole koolikohustust ja omavad rohkem võimalusi, pakivad autod ja hobused ning reisivad, kui rändlinnud, eestlastest ratsutajate lemmikpaikadesse Hollandisse ja Belgiasse. Seal on välja kujunenud juba arvestatav eestlaste ratsakommuun. Rohkem valgust, rohkem trenni – paremad tulemused. Lihtne!
Teine Eesti, kojujääjad, peavad leidma sisemist jõudu, et vitamiinipuuduses vaeveldes ja hobuseid, kui küülikud, villa alt välja pügades, sõita 15 kraadises külmas starti, teha seal mingi lihtne viga ja siis sama targalt tagasi koju suusatada. Kõik räägivad, et ei oska ratsutada, tegelikult oli lihtsalt külm…
Kui nüüd aprillis on õues keskpäeval +3,5 kraadi sooja, siis viiakse talvetekid pessu, otsitakse välja topid ja sandaalid ning tuntakse elust juba rõõmu täiel rinnal. Kevad ju!
Midagi on aga puudu. Miks nuiati vanemaid peale pikka tööpäeva sõitma pilkases pimeduses õhtul talli ja tagasi, trotsiti pimedust ja libedaid teeolusid? Väga tihti ei pruukinud ka trenn anda hingele täit rahuldust ja siis õhtul kell kümme koju jõudes ja õppetükke tegema asudes, võis mõnda nooremasse spordihinge hiilida küll küsimus – milleks see kõik? Kuidas leiab lisamotivatsiooni jätkata ratsaspordi rindel see, kes jäi Eestisse treenima oma perekonna, õpilaste, talli või sirguvate noorhobuste nimel? Siis, kui teised tulevad koju treenituna ja pruunina, juba enne teist juunit? Nüüd on kätte jõudnud aeg asuda tegutsema klubide esindajatel ja kogenud ratsaspordi eestvedajatel.
Kuna talvehooaja kitsad maneežiolud või treeningtingimuste puudulikkus mõjutavad oluliselt kevadeks saavutatud võistlusvormi, siis enne kui suudetakse kohaneda välistingimustega, läheb alates aprillist veel paar kuud. Kuidas aga võtta kokku see töö, mida talvel suudeti teha? Kuidas tunnustada neid, kellel jätkus soovi, jõudu, motivatsiooni? Kuidas meelitada koju rändlinnud? Selleks olemegi taas ellu kutsunud talvised sisehooaega kokkuvõtvad karikavõistlused. Soovime sisuliselt hinnata tehtud tööd ja anda kõigile võrdsed võimalused ennast heades võistlustingimustes eakohastel raskusastmetel proovile panna. Samas on kõigil huvilistel huvitav võimalus saada aimu, kuidas hakkavad kujunema võistlejatel juunis toimuvateks EMV-ks omavahelised sportlikud jõujooned, mida veel parandada, millele keskenduda. Põnev ju!
Juba sellel laupäeval 11.aprillil Kurtna ja Ruila Ratsakeskustes ning järgmisel nädalavahetusel 18.-19. aprillil Niitvälja Ratsakeskuses viiakse läbi ERL Talvised Karikavõistlused koolisõidus ning takistussõidus poni-, laste-, juuniori-, noorte- ja seenioride klassides. Loodame pakkuda kõigile selget vanusklassipõhise jaotusega ratsasporti oma eheduses – on ju ERLi käesoleva aasta eesmärgiks edendada just spordi pealekasvu ja fokusseerida vanusepõhistele tasemetele ning nende tõstmise võimalustele. Tuues võistluspäevadesse ka lisaks seenioridele mõeldud raskemad võistlussõidud, saame hetkeks endale selgelt teadvustada Eesti ratsaspordi põhiolemuse, järjepidevuse ning selle hetkeseisu.
Olete oodatud osalema ja kaasa elama!
Võistluse juhendid
Võistluse Facebooki leht
Võistluste info Ratsanetis