Sirje Arguse nooruslikkuse saladus on hobused

Eesti ühel teenekaimail treeneril Sirje Argusel on seljataga tegus aasta täis erinevaid sündmusi. Milles küll seisneb tema nooruslikkusse saladus?

Sirje Argus. Foto: Celin Lannusalu

Kõigile, kes vähegi Eesti ratsaspordi tegemistega kursis, teavad Sirjet, kui väga tegusat ja krapsakat Tondi maneežiž toimetavat daami. Sirje on sidunud oma elu hobustega ja väga suure aja sellest on ta olnud seotud Tondi maneežiga. Seal alustas ta teismelise tüdrukuna ratsutamisega, juba tegevsportlasena sai ta pakkumise toonaselt direktorilt Jüri Villemsonilt tulla tema asetäitjaks ning alates 1996. aastast on Sirje Tondi ratsakeskuse tegevjuht. Aktiivse treenerina on ta kõik need aastad väsimatult juhendanud lapsi kolmevõistluse ja takistussõidu treenerina. Seega võib Tondi ratsakeskuse ja Sirje Arguse vahele julgelt tõmmata võrdusmärgi.

Ratsutamismaneež kerkis Tallinna Tondi raudteeülesõidukoha naabrusse 1939. aastal ja see on ainus maneež Eestis, mis on järjepidevalt tegutsenud nii pika aja jooksul. Septembri lõpus tähistati uhke peoga maneeži 80. tegevusaastat. Peol meenutati ka Sirje esimest treenerit Mihhail Fadejevit, sest oktoobri alguses täitus 100 aastat Eesti ratsutamise suurkuju sünnist.

Kirgliku reisijana võtab Sirje igal aastal aega, et avastada uusi põnevaid kohti. Oktoobris tegi daam kõikidele väikese ninanipsu, kui läks reisima just siis, kui oli tema 70. juubel. Kuid juubelipidustustest ta ei pääsenud. Sõprade ringis peetud meeleolukal peol paar nädalat hiljem tantsis nooruslik sünnipäevalaps ka kõik nooremad külalised üle. Tema endised õpilased, sõbrad ja praeguste õpilaste vanemad olid tema rõõmuks ettevalmistanud vaimuka eeskava ning pidu kestis varaste hommikutundideni. Ja arvake ära, kes viimaste seas magama läks!

Peo üheks teemaks oli veel üks Sirjega seonduv juubel. Nimelt võeti 50 aastat tagasi üles film ”Viimne reliikvia”, kus valgel hobusel kappas ringi ka Sirje, olles peategelast Agnest mänginud Ingrīda Andriņa dublant.

Foto: Eesti Filmiarhiiv

Kuigi igapäevane laste treenimise, Tondi klubi ja ratsakeskuse juhtumisega seotud töö on täis erinevaid muresid, ei lase Sirje end neist segada. Ta tuleb ikka vastu sära silmis ja naeratus huulil, tuues endaga kaasa pahvaku kaasahaaravat energiat. Ise pidevas liikumises olles tõmbab ta teisedki kaasa. Sirje on kunagi öelnud, et just hobused on need, kes annavad talle jõudu, motivatsiooni ja indu raskustega hakkama saada. Nii et hobuseid võibki pidada Sirje nooruslikkuse võtmeks.

Sirjet on autasustatud nii erinevate diplomite, auhindade kui Tallinna teenetemärgiga, kuid olulisemaks igast auhinnast on Sirje jaoks siiski rõõm tehtud tööst ja enda õpilaste head saavutused.

Soovime Sirjele tegusat juubeliaasta lõppu, vahvaid õpilasi ja toredaid hobuseid veel paljudeks toimekateks aastateks!

…………………………………………………………………………………………………….

Tondi Ratsaspordikooli juures tegutseb ligi 200 last alates kolmandast eluaastast ja 233 liikmega Tondi Ratsaspordiklubi on Eesti suurim. Sirje Arguse tuntumad õpilased on Andres Treve, Paul Argus, Dina Ellermann, Marlen Vassil, Maarja Martinson jt. Sirje tuli 1973. aastal takistussõidu N Liidu maanoorte meistriks ja 1981. aastal Eesti meistrivõistluste meeskondlikuks meistriks kolmevõistluses.

Comments are closed.