Meelespea algavaks võistlushooajaks

voistlejaKuna uus võistlushooaeg on algamas, siis selleks, et võistlused ning sellele eelnev ja järgnev paremini edeneks, palun pea meeles:

VÕISTLEJANA:

 • Ülesandmise tähtaeg on selleks, et korraldajad saaksid varakult ajakava üles panna ning stardijärjekorrad ei ilmuks pool tundi enne võistluse algust (isegi, kui sa oled kõigest 70% kindel, et võistlema tuled, tee ülesandmine ära, päev enne võistlusi saad end alati lasta maha võtta – kaks minutit ajavõitu on alati parem, kui kaks minutit ajakadu)
 • Pole kahe päeva jooksul oma ülesandmisele sekretärilt vastust saanud? Kontrolli üle, kas su ülesandmine ikka jõudis kohale.
 • Käesolevast aastast on ERLil uus registreerimisleht – palun kasuta seda. Ülesandmised stiilis “Jou, pane mind selle suksuga meetrit sõitma” ei näita korraldajate ja ka sekretäri suhtes erilist viisakust ning ei anna sulle hiljem õigust nuriseda, et miks sa vales arvestuses sõidad või miks hobuse andmed puudulikud on.
 • Ülesandmisele märgi kõik oma erisoovid stardijärjekorra suhtes, palju lihtsam on arvestada soovidega stardikate koostamisel kui hiljem 10 korda enne võistluse algust stardikaid muuta, sest keegi ikka avastab viimasel hetkel, et võistleja, kellega ta varustust jagab, on temast ainult 2 ratsaniku vahega. Erisoovid peavad olema põhjendatud – kas siis varustusest/transpordist/hobusest jms. sõltuma. Lihtsalt niisama sind viimaseks startijaks ei panda.
 • Kui soovid parkuuris oma poniga väiksemat süsteemivahet sõita, siis märgi ülesandmislehele, kas tegu on väikese või suure poniga. Kui avastad selle alles siis, kui süsteemivahesid juba hobustele tõstetakse, siis kahjuks on juba hilja. Miks sa seda siis ei märganud, kui eelmine päev stardijärjekordasid netist vaatasid?
 • Võistlusalal on 3 erinevat arvestust? Palun märgi kindlasti ära, millises arvestuses soovid startida. Muidu võib juhtuda, et leiad end noorte arvestuse asemel hoopis avatud arvestusest.
 • Kui sa startida ei saa, ehk su hobune hakkas lonkama, transport hüppas alt ära või ise jäid haigeks, siis palun anna sellest sekretärile/võistluse direktorile teada, saame su stardikatest maha tõmmata ning ei raiska asjatult teiste aega. Telefoninumbrid on enamasti juhendist leitavad, või kindlasti leidub sul mõni sõber tallist, kes samal võistlusel parasjagu viibib ning vastava info sekretariaati edastada saab.
 • Stardimaksu maksma tulles püüa tuua täpne raha. Eriti kui sa oled kohe esimesena platsis, su stardimaks on 7 EUR ja sul on 50 EUR näpus – kassapidajal ei pruugi vahetusraha olla. Samuti ära unusta, et stardimaks tasutakse üldiselt enne oma stardi algust, mitte võistluspäeva lõpus.
 • Tasusid aastalitsentsi võistlusele eelneval õhtul? Võta kaasa/saada ülesandmise aadressil maksekorraldus. Ratsaliidu baasis ei pruugi veel olla märget sinu litsentsi tasumise kohta ning sellisel juhul nõutakse sinult kassas ühekordse litsentsi tasumist.
 • Pea meeles, et ühekordset litsentsi ei saa osta ilma RK numbri olemasoluta. RK numbri olemasolu saab kontrollida Ratsanetist.
 • Arvesta oma ajaga, et jõuaksid õigeaegselt starti – parkuur avatakse vaatamiseks enamasti pool tundi enne esimest startijat. Kui oled esimene, sõida hobune enne soojaks/pane ta vähemalt valmis, mitte ära tuiska 5 mintuti enne oma starti kohtunike juurde, et sul alles hobune põllu peal saduldamisel on.
 • Lõpetasid just oma parkuuri või skeemi? Kannata tulemustega kuniks võistlusklass läbi on. Sekretariaadis on sõidu ajal päris kiire ning väga tüütu on, kui sa iga 10 minuti tagant küsimas käid, mitmes sa oled või mitmendal kohal su õpilane parasjagu on.
 • Tulemusi järgmisel hommikul netis ei ole? Siis kannata veel veidi. Äkki eelmine võistluspäev lõppes hilja või pole sekretäril parasjagu internetti käepärast. Need ilmuvad sinna mingi aeg kindlasti.
 • Kui Sa võistlustel boksi ei telli, siis pole Sul õigust ka oma hobust ettejuhtuvasse tühja boksi panna, mis siis et see on “ainult kümneks minutiks”. Kui Sa boksi ikkagi tellisid ja seda ei vaja, siis anna sellest korraldajale teada niipea kui võimalik – mitte ära ütle võistluspäeva lõpul, et sa boksi ei kasutanudki ega seetõttu taha selle eest maksta…

KORRALDAJANA:

 • Võistluse aeg/parkuuri artikkel/skeem/kohtunike arv muutus? Palun teavita ametnikke ja võistlejaid muudatustest esimesel võimalikul hetkel mitte võistluspäeva hommikul, kus kõigil niikuinii juba kiire on.
 • Enne võistlusala algust veendu, et kõik algava ala rosetid/auhinnad/auhinnatekid on olemas. Täpsusta üle auhinnafond.
 • Ära unusta valjult mainimast ja tänamast võistluste sponsoreid ja toetajaid. Pea meeles, et iga sponsorfirma taga on konkreetne inimene, kes toetuse ratsasporti suunas.

HOBUSEOMANIKUNA:

 • Veendu, et su hobune on registreeritud ratsanet.ee lehel Sellest aastast peavad kõik kalenderplaanivõistlustel võistlevad hobused seal olemas olema. Ratsaneti hobuse regamine on alates 01.01.2014 TASUTA. Lisaks kontrolli ja vajadusel lase uuendada hobuse andmeid (omanik muutunud? täkust on vahepeal ruun saanud? Teata ratsaliidule oma poni turjakõrgus).
 • Kas su hobune on enne võistlema tulemist õigel ajal vaktsineeritud? Kas ponil on mõõtmine tehtud? Kontolli alati pass enne võistlusi üle!

AMETNIKUNA:

 • Ära unusta hetkekski, et võistlustel esindad Sa Eesti Ratsaspordi Liitu. Käitu ja riietu sellele vastavalt! Mõtle ka selle peale, et Sinu kui ametniku poolt hoolimatult välja öeldud kommentaar võib inimesi solvata ja palju pahandust tekitada.

Ja kõige olulisem – võistlusjuhend sisaldab kogu vajalikku infot nii võistlusala, hobuste majutuse, stardimaksude, ülesandmistähtaegade, korraldajate kui ka ametnike kohta. Loe juhend läbi, loe igaks juhuks teine kord veel!

Kindlasti on veel asju, mida silmas pidada, kuid kõik peamine sai kirja. See on lihtsalt meenutamaks, et ka ametnikud ning korraldajad on inimesed ja üritavad võistluse sujumisele võimalikul palju kaasa aidata.

Täname tähelepanu eest ja kohtumiseni võistlustel!

Selle kasuliku meelespea pani kokku Kadri Vollmer.

Comments are closed.