Rakendispordi tutvustus

Eesti_rakendisportRakendisport on äärmiselt põnev ja kiiresti populaarstust koguv spordiala Eestis.

Rakendisport kui võistlusala sarnaneb kõige rohkem ratsutamise kolmevõistlusega. Rakendivõistlus koosneb kolmest osast: koolisõit, maraton ja täpsussõit. Kutsar istub kaarikul, mille ette on rakendatud üks, kaks või neli hobust/poni. Võistluse lõpptulemuse otsustab karistuspunktide hulk, mis on kogutud kolme osa peale kokku. Kutsaril on abiliseks ´groom´- inimene kes abistab kutsarit kõigis vajalikes tegevustes ja maratoni ajal „ripub” vankri taga ja hoiab seda tasakaalus pööretes ja kurvides.

Koolisõit
Rakendivõistlustel on koolisõit esimene ala ja võrreldav ratsutamise koolisõiduga. See koosneb kohustuslikest järjestatud kujunditest, mida sõidetakse 100×40 meetrisel ristkülikul. Harjutused koosnevad kiiruse ja allüüride üleminekutest, erineva suurusega ringidest, peatustest ja taandamisest. Kohtunikud hindavad allüüride vabadust, takti ja reeglipärasust, samuti rakendi ja kutsari ühtsust, tasakaalustatust, hobuste õiget asendit ja painet. Hindamine on sarnane koolisõidu hindamisega, hobune peab olema tähelepanelik ja kuulekas kutsari märguannete peale. Alati hinnatakse rakendit kui tervikut, mitte hobuseid ja kutsarit eraldi.

Maraton ehk maastikusõit
Maraton on teine võistlusala ja võrreldav ratsutamises kolmevõistluse krossiga. Maastikusõidu rada on kuni 18 km pikk ja koosneb looduslikest takistustest (järsud pöörded, veetakistused ja künkad) ning ehitatud takistustest nagu näiteks labürindid. Rada jagatakse viieks eri osaks, kusjuures iga osa peab läbima määratud allüüris. Osad peab läbima etteantud kiirusel – ei liiga kiiresti ega liiga aeglaselt. Vankritega loomulikult takistusi ei hüpata, vaid neid läbitakse. Enne maratoni läbivad kõik rakendid veterinaarkontrolli: mõõdetakse hobuste pulssi, hingamist ja vaadatakse üldist heaolu.

Täpsussõit
Viimane rakendispordi ala on täpsussõit, sellega testitakse hobuse vormisolekut ja paindlikkust peale maratoni. Juht peab kitsalt seatud koonuste vahel täpselt manööverdama. Täpsusrajale on läbimiseks paigutatud nummerdatud takistused/koonused, mille peal on pallid – need on mahaaetavad ja asetatud laiusega vankri laius+30 cm. Vankri mõlemale poole jääb varu 15 cm, pallide maha kukkumise eest saab karistuspunkte. Iga vankri laius mõõdetakse enne starti üle ja koonused asetatakse kõikidele võistlejatele individuaalselt. Täpsussõit otsustab võistluse lõpliku paremusjärjestuse.

Rakendisport sobib kõigile hobusetõugudele, sealhulgas nii ratsahobustele kui ka traavlitele. Ka ratsahobust võib rakendit vedama õpetada. Ala on atraktiivne just selle tõttu, et peaaegu igaüks on võimeline hoburakendit juhtima – olenemata vanusest, soost ja kaalust!

See video annab ettekujutuse kuivõrd kaunis ja mitmekülgne rakendisport võib olla!