Voltižeerimise mänedžer on Vivika Daniel.
Vivika toimetab Tartus Ihaste tallis.
Temaga saab ühendust telefonil 53023855 või e-maili: vivika(at)ihastetall.ee
Vivika ütleb enda kohta järgmist:
“Olen lapsest saati tegelenud iluvõimlemisega. Kooli lõpetades sai minust tantsuõpetaja. Lapsi olen õpetanud ja treeninud 15 aastat.
Hobustega ristusid mu teed kui kolisin Ihaste talli hobuste keskele. Võimlemine ja hobused. Järgmine samm oli juba loogiline jätk. Tänu mu tütrele, kes on kirglik väike ratsanik ja kellele meeldib väga võimelda, otsustasime hakata voltižeerimist proovima.
2019 a aprillis käisin voltižeerimist õppimas Šotimaal, sügisel Slovakkias.
Lastele meeldib see ala väga!”
Voltižeerimise tutvustus
Voltižeerimine (ingl.k. equestrian vaulting) on kõige lihtsamalt öeldes võimlemine hobusel. Seda ala lähemalt vaadates on see hobuse ja sportlase vaheline väga harmooniline liikumine, kus muusika saatel sooritab sportlane hobuse seljas erinevaid akrobaatilisi elemente, mis on põimitud lihtsamate koreograafiliste elementidega.
Võistlemine toimub 8-10 m raadiusega ringil, kus treener kordetab hobust. Algajad sportlased sooritavad oma harjutusi, kui hobune teeb sammu, edasijõudnud aga galopis. Võisteldakse nii individuaalselt (Individual), paarina (Pas-de-Deux) kui ka võistkonnana (Team), kus vahepeal on hobuse seljas korraga lausa kolm sportlast. Hobuse seljas sooritatakse nii painduvuse, tasakaalu, hüppe kui tõste elemente, mida hinnatakse igaühte eraldi vastavalt määrustele.
Individuaalvõistluses ja meeskonnavõistluses võisteldakse kahe kavaga. Esimeseks on kohustuslik kava, kus igal vanusegrupil on kindlad elemendid, mida sooritatakse kindlas järjekorras ja vastavalt määrustele hinnatakse nende sooritamist. Teise kavana sooritatakse vabakava, kus iga sportlane sooritab endale jõukohaseid elemente, mis on põimitud koreograafiliste elementidega, kasuks tuleb sportlase näitlejameisterlikkus. Sportlastel on seljas vastav kostüüm ja jalas sussid.
Voltižeerimisega tegelevad lapsed ja täiskasvanud, nii tüdrukud kui ka poisid. Võisteldakse erinevates kaegooriates (tüdrukud ja poisid võistlevad eraldi). Ka paarisharjutused on eraldi kategooriad 2 tüdrukut või segapaar. Võistkonnavõistluses kuulub meeskonda 6 liiget, ideaalis on tavalisels 1-2 meest ja üks väiksem tüdruk, kellega sooritatakse keerulisemaid tõsteid.
Voltižeerimist võib alustada juba väga varajasest lapsepõlvest, sest lapsed on enamasti julgemad ja neil saab arendada painduvust, tasakaalu, koordinatsiooni. Nende kehad on väiksemad ja jõudu erinevate harjutuste sooritamiseks on vähem vaja. Hiljem alustades tuleb kasuks varasem kokkupuude võimlemise, sportvõimlemise, akrobaatika, tantsuga, kuna tegemist on füüsiliselt raske alaga.
Loomulikult saab voltižeerimist praktiseerida ka harrastusspordialana. Lihtsamaid harjutusi saab kasutada väga edukalt teraapias. Samuti on voltižeerimise põhiharjutusi hea kasutada ratsatreeningutel, tuues sellega vaheldust igapäevastesse ratsutamistreeningutesse, samas arendades ratsaniku kehatunnetamist, koordinatsiooni, tasakaalu.
Voltižeerimine on Rahvusvahelise Ratsaspordi Liidu (FEI) üks ratsaspordiala, milles korraldatakse igal aastal Euroopa ja maailmameistrivõistluseid. Kahjuks ei kuulu voltižeerimine veel olümpiaalade sekka.
Voltižeerimise ajalugu ulatub 2 tuhande aasta taha, seda seostatakse ka tsirkusega, kus tsirkuse artistid sooritavad harjutusi hobuse seljas. 1950-ndatel võeti esmakordselt voltižeerimine kasutusele Ameerikas California piirkonnas. 21.sajandil on voltižeerimise tippklass koondunud Euroopa keskele (Saksamaa, Šveits, Prantsusmaa), kus on voltižeerimine väga populaarne ja väga kõrgel tasemel.
Rahvusvahelise määrusega saab tutvuda SIIN
Vaata ka:
FEI World Equestrian Games 2018 / Individual
Vaulting World Championships 2016 / Team