Ratsalaagris osalemise meelespea

Ratsalaagrid on suveajal väga populaarsed ja huvi nende vastu aina suureneb. Palusime Juurima talli treeneril ja ratsalaagri korraldajal Kristiina Raudnagelil kokku panna meelespea, mis aitab ratsalaagriks paremini ettevalmistuda ja seal ohutult osaleda.

Ratsalaagrid erinevad teistest laagritest selle poolest, et igas laagrivahetuses on süvenemise ja keskendumise huvides lapsi palju vähem kui tavalistes laagrites. Põhilised tegevused on mõistagi seotud hobuste ja ratsutamisega.

kasari_jogi

Foto: juurimaatall.ee

Vali atesteeritud teenuspakkuja

Ratsalaagri valimisel on soovitatav kindlasti jälgida, et laagrit läbi viiv teenusepakkuja ja treener oleksid atesteeritud. Mida see tähendab? Atesteeritud treener on läbinud Eesti Olümpiakomitee poolt ette nähtud üldise treenerikoolituse ning Eesti Ratsaspordi Liidu korraldatud erialase koolituse ning eksami. Atesteeritud ratsutamisteenuse pakkuja on kontrollitud oma ala spetsialistide poolt, kes on kinnitanud, et teenuse osutaja lähtub oma töös ennekõike hobuste heaolust ning tagab ratsutajatele turvalise treeningu või teenuse. Atesteeritud treenerite ja ratsakoolide kohta saab lugeda Eesti Ratsaspordi Liidu kodulehelt www.ratsaliit.ee.

Kanna mugavat ja turvalist riietust

Ratsalaagris on oluline kasutada mugavat ja turvalist riietust. Sobilikud on pikad liibuvad püksid, soovitavalt paksud retuusid või spetsiaalsed ratsutamispüksid.  Jälgima peals, et üleriietel poleks lehvivaid hõlmu ega takerdumisohtlikke detaile. Ratsutades ei ole soovitatav kanda ehteid, mis võivad kinni jääda või kukkumisel ratsanikule viga teha – suured kõrvarõngad, kaelakeed ja käevõrud jäägu peoõhtu jaoks. Hobuste juures viibides tuleks kanda kinniseid madala kontsaga jalanõusid, mis on mugavad ja ei ole väga libeda tallaga. Lastele on rangelt soovituslikud kindad, mis oleks mugavad ja ei ole väga libedast materjalist. Kõige olulisem on ratsutamiskiiver ehk kaska! Hobustega tegeledes – sealhulgas juba tallis poni harjates või karjamaalt ära tuues! – tuleb kanda ratsutamiskiivrit. Lisaks on  rangelt soovituslik spetsiaalne turvavest, mis kaitseb lapse selga kukkumise või tugeva löögi eest. Turvavesti kandmine on rangelt kohustuslik hüppetreeningutes kuni 17. aastastel lastel.

Jälgi ohutusreegleid!

Väga oluline on teada ja kinni pidada talli ohutusreeglitest, mida lapsevanematele ja lastele tutvustatakse kohe talli sisenedes.

 • Kuula tähelepanelikult juhendajat/treenerit.
 • Kanna alati hobustega tegeledes ratsutamiskiivrit.
 • Tallis on keelatud jooksmine ja lärmamine, see segab hobuseid.
 • Hobuste söötmine ja maiustuste andmine on ilma eelneva loata keelatud.
 • Hobuse boksi ja karjamaale ilma juhendaja loata minemine keelatud.
 • Kirjelda treenerile ausalt oma varasemaid kogemusi ja oskusi, vastavalt sellele valitakse sulle hobune.
 • Ole tallis viibides alati tähelepanelik hobuste , teiste ratsanike ja ümbruse suhtes.
 • Hobust tohib boksist välja viia ainult valjastega või päitsetega, mille küljes on õige pikkusega jalutusnöör.
 • Hobust tuleb koplist ära tuua päitsete ja jalutusnööriga.
 • Hobust ei tohi koos varustusega jätta ilma järelvaleta.
 • Hobuse boksiuks tuleb alati korralikult sulgeda.
1408668218881

Foto: juurimaatall.ee

Ohutusreeglid ratsutamistreeningul on samuti loogilised:

 • Ratsutamistund peab toimuma aiaga piiratud ja suletava väravaga muru- või liivaväljakul.
 • Hobuse varustuse kontrollimine, sadulavööde pingutamine, sadulasse istumine ning sadulast mahatulemine toimub alati platsi keskel, mitte raja peal.
 • Ohutuse tagamiseks tuleb alati hoida teiste hobustega piisavat pikivahet (ca 3–4 m) ja vähemalt kolme sammu pikkust külgvahet (ca 2,5 m). Rusikareeglina peaks rivis ratsutades nägema oma hobuse kõrvade vahelt eelmise hobuse tagumisi kapju.
 • Sammu käivad ja peatunud ratsutajad ei tohi takistada traavi ja galoppi sõitvaid ratsanikke. Peatuda või sammule tuleks jääda alles pärast rajalt ringi sisse keeramist.
 • Ringil olevad ratsanikud annavad alati teed rajal liikuvale ratsanikule. Sama kehtib ka siis, kui ratsanikud liiguvad erinevates suundades.
 • Kui vastassuunas sõitvad ratsanikud kohtuvad rajast seespool, siis mööduvad nad teineteisest kumbki paremalt poolt, nagu maanteeliikluses.
 • Kui maneežis hobune lahti saab, siis peavad kõik ratsanikud rajast seespool seisma jääma. Kui olukord ohtlikuks muutub, siis peaksid kõik hobuse seljast maha tulema.
 • Hüpata tohib ainult treeneri juuresolekul ning mitte kunagi üksinda platsil olles.

Kust leida infot?

Ratsalaager vahva viis koolivaheaja sisustamiseks, kus lapsed saavad suhelda loomadega ning leida uusi sõpru.  Ratsalaager on tore, sest seal on lisaks ratsutamisele ka teisi põnevaid ühiseid vabaaja tegevusi.  Kuigi enamus kohti tänavustes ratsalaagrites on täis, võib veel leiduda ükskuid vabu kohti. Huvilised leiavad infot ratsaliidu hobuteenuste lehelt: http://www.ratsaliit.ee/otsi/otsihobuteenust/