Inspireeriv kobarkoolitus ei jätnud osalejaid külmaks (lisatud videointervjuu)

Tekst ja fotod: Merike Udrik-Õispuu

Eesti Ratsaspordi Liit korraldas juuni alguses Ruila ratsakeskuses mahuka kobarkoolituse, mille raames said sportlased osaleda nii takistus- kui koolisõidu kliinikutes ning kuulata loengut spordipsühholoogiast.

Suvealguse Ruila kostitas kaugelt kohale sõitnud koolitajaid vihma, päikese ja külma tuulega. Kreeklasest õde-venda Joanna ja Stavros Georgopoulos ning iirlane Liam Moggan suutsid nende kolme päeva jooksul eesti sportlastele süstida uut indu käimasolevaks võistlushooajaks. Koolitusele olid lisaks sportlastele oodatud ka treenerid, kes innukalt koolitajate näpunäitaid kuulasid.

Linda Randpere Stavros Georgopoulose kliinikus. Foto: Merike Udrik-Õispuu

Linda Randpere Stavros Georgopoulose kliinikus.

Koolituse highlightiks kujunes oodatult maailmatuntud ja tunnustatud spordipsühholoogi Liam loeng, mida oli kuulama tulnud sadakond inimest, kes kõik vaevu väikese Ruila kooli suurimasse saali ära mahtusid. Liami sõnul ei uskunud ta, et nii palju inimesi tuleb. „Kui öeldi, et tuleb sada inimest, siis arvasin, et kohale jõuab neist 50. Ma ei ole oma koolitusi nii suurele hulgale korraga kunagi teinud,“ kirjeldas ta. Veel oli mainekale spordipsühholoogile üllatuseks,  et meil on ratsutamises nii vähe meessoo esindajaid. Tõesti, saalis istus suurel hulgal igas vanuses naisterahvaid ja vaid üksikud mehed. Kuna iirlane ei ole harjunud tegema nö tavalisi power pointi koolitusi, pidi ta oma loengut ka vastavalt inimeste arvule kohandama.

IMG_8839-1

Liam tervitas uksel kõiki loengule tulijaid.

IMG_8844-1

Kuulajad pidid end mahutama lausa kahte saali.

IMG_8829-1

Mõtteterad õhtu algusest.

Kaos, naer, positiivsus

Liami loengut iseloomustas päris hästi ta enda slogan „learning is messy.“ Vahepeal valitses ruumis kaos, sest praktiliste ülesannetega proovis iirlane edasi anda oma mõtet ja esimese korraga ei saanud alati osalejad aru, mis teha tuleb. Eesti publik läks üllatavalt kiiresti „käima“, kindlasti oli üheks põhjuseks siin lektorist ruumi õhkuv soojus, heatahtlikkus ja positiivsus. „Kõik oskavad õppida, aga mitte samal ajal ja samamoodi,“ kordas Liam sageli, näitlikustamaks seda, et kui asi esimese korraga kohale ei jõua, ei ole sellest hullu midagi. Samuti kordas ta mõtet: „The easiest hard work is physical.“

IMG_8880-1

Vahepeal kiskus asi segaseks.

Nii mitmedki tarkuseterad tema loengust sobivad lisaks võistlustele ka tavaellu ja töökohale rakendamiseks:
„Kui on liiga palju kontrolli, siis ei juhtu midagi. Täiuslikkuse poole püüdlemine on täiesti OK,  kui astutakse vajalikul hetkel ka samm tagasi.“
„Pead oma mugavusstoonist välja tulema ja vaatama asja teise nurga alt. Mitte kõik ei keerle  ümber sinu.“
„Me loome ise endale barjääre ja takistusi. Kõik on kinni meie peas!  Hea tulemuse saavutamiseks ei piisa ainult heast tehnikast. Edu võti on treenida oma vaimu.“
„Peame ise olema paremad, koos, siin ei aita vaid parim varustus või parim hobune.“

IMG_8902-1

Loovülesanded aitasid koolituse mõtet paremini edasi anda.

Lihtne öelda, raske teha.

Järgmisel päeval toimus psühholoogia loeng väiksemas ringis ja oli suunatud rohkem sportlasetele. Ka siin tuli osalejatel teha gruppides mitmeid harjutusi, omandamaks tarkust, mida päeva teises pooles sai rakendada Stavrose ja Joanna kliinikutes. Liam rõhutas, et sportlase jaoks on oluline saavutada mental fitness – just see annab võistlustel eelise ja võimaluse teha võimalikult parim sooritus. Ta tõi välja 6 asja, mis mõjutavad võistlusel tulemust, need on: tehnika,  füüsiline vorm, taktika, vaimne seisund, igapäevaste rutiinide toimimine, isikuomadused ja suhted. Lisame juurde siia veel ka 5 C-d, mis vaimset tervist mõjutavad:
control
commitment
concentration
confidence
character

IMG_9118-1

Teise päeva loeng toimus väiksemas ringis.

Heatujulise ja avatud inimesena sai Liamiga kergesti jutule igaüks. Positiivsete mõtetega pöördus ta kodumaale tagasi ning lootis, et see vähene siinoldud aeg aitab meie sportlastel endaga tööd alustada.

Üks hea mälestus Eestist jäi tal veel. Nimelt on ta alati otsinud inimesi,  kellel oleks temaga samal päeval sünnipäev,  kuid pole õnneks läinud. Eestis see lõpuks õnnestus ja seetõttu jäi see reis talle ehk rohkemgi meelde.

IMG_9140-1

Ka siin pidid osalejad erinevate ülesannete kaudu kaasa mõtlema.

Lisame siia juurde veel Liami loengust edukuse võtme, mis jällegi sobib ka tavaellu:

Find – leia valem, kuidas olla parem
Repeat – treeni, treeni, treeni
Improve – paranda oma nõrku külgi
Nail it – kinnista parimaid oskusi
Adapt it – rakenda need ellu

 (Vaata täispikka intervjuud Liam Mogganiga. Video on inglise keeles.)

Meie kodustatud kreeklane

Stavros, kes on Eestis kliinikuid läbi viinud juba 4 aastat, sõnas, et tema jaoks on suurim rõõm, kui sportlased peale koolitust ütlevad, et õppisid midagi uut. Samuti hindas ta võimalust teha Liamiga kombineeritud koolitust,  viies õppe mitmetasandiliseks.

Stavrose koolitust jälgisid huviga platsil ka treenerid, kes olid Ruilasse tulnud treeneriõppe koolituse raames. Nii mõnelgi korral kostus Stavrose kommentaaride peale pobinat „ma olen seda kogu aeg rääkinud“ või „täpselt minu mõte“ või „ja nii ongi“. Mõnikord on hea kuulata samu mõtteid teiselt inimeselt, et enda valitud suuna õigsusele  kinnitust saada!

IMG_8184-1

Kui sõnad polnud piisavalt väljendusrikkad, tuli Stavrosel appi võtta kehakeel.

IMG_8962-1

Treenerid ja õpilased Stavrose näpunäiteid kuulamas.

Ka sportlased said oma soorituste kohta kasulikke nõuandeid ja arutada läbi murekohti. Peale Stavrose kliinikut sai igaüks ka Liamilt nõu küsida. Mitmeid kordi oli näha, et mindi paber näpus ja häbelik naeratus näol Liami jutule – iirlane oli selle üle vaid rõõmus!

IMG_9231-1

Linda Randpere, Stavros ja Liam.

Temperamentne koolisõidu treener

Koolisõitjate huvi koolituse vastu oli veidi tagasihoidlikum, kuid need, kes käisid, jäid rahule. Joanna oli Eestis esmakordselt ning üllatus meeldivalt nähes meie koolisõitjate head taset ning baasettevalmistust. Küll oli tal veidi kahju, et ei saanud õpetatavatelt nii palju tagasisidet, kui oleks soovinud, kuid märgata oli, et teisel päeval oli juba esimese päeva juhendamist ellu rakendatud. Selle üle oli ta väga rõõmus.

IMG_8618-1 joanna ja stella marii tamme

Stella-Marii Tamme Joanna kliinikus.

IMG_8524-1 joanna

Kreeka temperatuuridega harjunud Joanna pidi suvises Eestis kliiniku läbi viimiseks veel mõne jope lisaks selga laenama.

IMG_8667-1 stella marii tamme

Ka koolisõidu kliinikutes oli rohkelt huvilisi jälgimas.

Erilise üllatuse valmistas Joannale meie enda eesti hobune ja tema võimekus koolisõidus. Kuuldes, et sama tõug võib edukas olla ka veel takistussõidus ja põllu peal, et suutnud ta oma vaimustust varjata. Meie koolisõitjatele jääb ta aga pöialt hoidma ja soovib neile rohkem avatud meelt uuetele nõuannetele, sest see viib neid antud spordialal tippu.

IMG_8515-1-joanna ja carinee ainola

Carinee Ainola eesti tõugu poniga õpetust saamas.

Siinkirjutaja viibis koolitusel kaks päeva kõrvaltvaatajana, kuid naasis sealt positiivsemana ja inspireerituna. Loodetavasti ka sportlased.

Eesti Ratsaspordi Liit tänab siinkohal  koolituse projektijuhti Katrin Pilli, kes särasilmselt projekti läbi viis.

 

Comments are closed.