Eva-Maria Vint Warmington
Edetabelid on kõigi spordialade oluline osa, sest edetabel aitab välja selgitada ala parimad. Tore on teada, kus sa asud võrreldes oma konkurentidega. Samas on ka edetabelipunktide kogumise rõõm üks väheseid motivaatoreid, mida meie Ratsaliidu tagasihoidlik koolisõidueelarve meie sportlastele pakkuda saab.
Alates 2016. aastast käib koolisõidu edetabeliarvestus uute reeglite järgi. Kuna see teema on tekitanud koolisõiduringkondades alati palju emotsioone, mis eemalseisjatele ehk veidi arusaamatuks jäävad, siis on ehk huvitav vaadelda veidi meie koolisõidu edetabelite arengulugu viimase 10 aasta jooksul.
2006 – kohapõhine edetabel
Siinkohal tahaksin astuda ajas tagasi 10 aastat, mil koolisõidu edetabelit peeti takistussõiduga sarnase kohatabeli alusel. Esimese koha saaja pälvis vastavalt skeemi tasemele 6 (A klass) kuni 50 (GP) punkti. Punkte said 25% (min. 5) rahvuslikes klassides osalejatest, EMV ning rahvusvaheliste võistluste puhul oli see 50%. Seeniorid ja Noored said punkte alates L klassist, Juuniorid ja Poniratsanikud alates A klassist. Rahvusvahelistel võistlustel olid koefitsendid 1,0 – 3,5. Arvesse läksid kõik aasta jooksul välja sõidetud tulemused.
Heites pigu tagasi, soosis selline tabel mitte niivõrd sõitude kvaliteeti, kui kvantiteeti, ehk siis kes rohkem sõitis, see rohkem võitis. Samuti võis vähese konkurentsiga kõrgema taseme skeemide najal pidevalt ruulida ratsanik, kes vaevu 50% täis sõitis.
2010 – edetabelid protsendipõhiseks
Suurem muudatus jõustus aastast 2010, kus edetabel muutus kohapõhisest protsendipõhiseks. Võistluste kategooriaid ning skeemide tasemeid reguleerisid koefitsendid: tasemetel 0,5 – 2,5 ning võistluste kategooriatel 1,0 – 3,0. Arvesse läks kalendriaasta 5 parimat tulemust. Viie esimese koha eest sai võistluspaar lisapunkte.
2013 – lisandusid noorhobused
Aastast 2013 lisandusid koolisõidu edetabelisse noorhobused. Lisapunkte kohtade eest enam ei jagatud, sest see toimis piisavalt keeruka valemi alusel ning mõjutas lõpptulemust vähe. Kaaluti edetabeli tasemepõhiseks muutmist, kuna tasemekoefitsentidega reguleeritud protsendid andsid eelise neile, kes ka tagasihoidlike tulemustega kõrgemat taset sõitsid. Seekord jäi aga edetabel endist süsteemi järgima, kuna tasemepõhisele tabelile leidus vastuseisjaid.
2015 – edetabel Ratsanetis
Alates 2015 kolisid koos teiste edetabelitega Ratsanetti ka koolisõitjad. Aasta lõpus oli eriti teravalt näha, et koefitsendipõhine süsteem end ei õigusta. Kirgi küttis ERL hooaja lõpetamise galal vanuseklasside parimate välja kuulutamine edetabeli alusel. Kuna eksisteeriv tabel jagas punkte vanuseklasside alusel, ning võistlustaseme koefitsentidega, siis tuli Laste klassi parimaks võistluspaar, kes aasta jooksul ühtegi laste klassi starti ei teinud. Tegu oli tubli noore koolisõitjaga, kes teenitult võidutses ka juunioride klassis. Aga samas jäid tunnustuseta need, kes aasta otsa Laste klassis edukalt võistlesid ja pingutasid.
Teine probleem kerkis esile Seenioride arvestuses. Meie kahest rahvusvahelisel GP tasemel võistlevast seeniorist kogus vähem punkte koolisõitja, kes oli FEI tabelis oma konkurendist eespool. Olgu öeldud, et 2014 oli olukord meie kahe tippkoolisõitja suhtes täpselt vastupidine. Selline erisus FEI tabelist pani luubi alla võistluste kategooriate koefitsendisüsteemi.
2016 – muudatuste aeg
2015. aasta lõpuks oli kõigile selge, et koolisõidu edetabel vajab suuremaid muudatusi. Kõige olulisem oli hetkel tabeli tasemepõhiseks muutmine, aga siinkohal kerkis probleemiks Ratsaneti arendusprogramm, mis seadis piirangud muudatuste mahule, sest KS edetabelite arendust oli juba alustatud selleks ajaks, kui edetabelipõhised arutelud 2015 aasta lõpul meie koolisõidukogukonnas hoogu võtma hakkasid. Kuna avalik arutelu edetabeli teemal võttis kiiresti küllalt laialdased mõõtmed, siis leidis Ratsaliit võimaluse uue edetabeli Ratsanetti viimiseks juba 2016 hooaja keskel.
Aga missuguseks peaks uus tabel kujunema? See tekitas meie koolisõidukogukonnas jätkuvalt uusi teravaid emotsioone. Arutati võimalust 2016 nn üleminekutabeliks, kuna sel aastal tõstame ju ka meie noorsportlaste võistlustasemeid ning aasta algul, sealhulgas SMV ajal, võistlesid lapsed, juuniorid, noored ja poniratsutajad kahel kõrvutiseisval tasemel (näiteks Juuniorite SMV raames oli I osavõistlus L raskemal ja II osavõistlus M tasemel, mis on juunioride tase FEI rahvusvahelistel võistlustel).
Kuna leiti võimalus uue tabeli koheseks Ratsanetti viimiseks, siis polnud taoline kahe-astmeline üleminekutabel otstarbekas ning noorsportlaste koha pealt otsustati järgida kohe vastavaid FEI tasemeid. See on ju meie tulevikusuund ning EMV tase 2016 aasta teises pooles!
Uus edetabel alates 2016 maikuust
Nüüd on siis uus edetabel Ratsanetis üleval. Mis siis tegelikult muutus võrreldes eelnevaga?
Tasemepõhine tabel. Uus edetabel on tasemepõhine (A, L kergem, L raskem, L ponid, M, R kergem, R raskem). Vanuseklasside edetabeleid peetakse järgmiste tasemete “sees”:
- Seeniorid – R raskem
- Noored – R kergem
- Juuniorid – M
- Lapsed ja poniratsanikud – L raskem
Selline tabel annab parema ülevaate meie sportlaste edukusest neil konkreetsetel raskusastmetel, millel nad võiksid minna võistlema ka rahvusvahelistele võistlustele.
L raskemal tasemel tekkis uus skeemide alajaotus Ponidele mõeldud skeemide alusel, sest praegune Ratsaneti struktuuri ülesehitus ei võimalda ilma uue väga mahuka arenduseta teha vahet sama vanuseklassi Laste ja Ponide L raskema taseme tulemuste vahel.
Sisenemislävend 55%. Punkte saadakse ainult selle taseme tabelisse, millel võisteldakse – aga selle eest saavad punkte kõik paarid, kes 55% tulemuse välja sõidavad. Lisaks hoopis suurema võistlejate hulga motiveerimisele aitab see meil statistiliselt jälgida üleüldist koolisõidus startijate arvu ja taseme suhet.
Ülesehituselt sarnane FEI tabelile. Uus tabel on oma ülesehituselt sarnane FEI edetabelile. Tulemuse protsent teisendatakse punktitabeli alusel punktideks alates 55%-st, kusjuures tulemus võetakse arvesse ümardamata kümnendiku täpsusega.
Erinevused FEI tabelist. Kuna tegu on ikkagi meie rahvusliku edetabeliga, siis on uuel süsteemil FEI tabeliga võrreldes ka väikesed erinevused. Esimene erinevus on arvesse minevate tulemuste arv, mis meie tabelis on 5, FEI tabelis aga 8. See otsus tehti, kuna Eesti tingimustes pole mõnikord isegi võimalik teatud tasemetel 8 starti teha.
Teine erinevus on see, et FEI tabel annab veidi vähem punkte muusikaliste vabakavade eest. Meie rahvuslikus edetabelis ei pidanud me seda aga otstarbekaks, sest me tahame julgustada meie rahvuslikul tasemel ratsutajaid kürides osalema. Kuna rahvusvahelistel võistlustel on küri pääsemine juba omaette saavutus, kuna tegu on klassidega kuhu pääseb läbi kvalifikatsiooni – ning miks siis mitte seda ka seda vastavalt väärtustada.
Kolmandaks – pole meie uus edetabel, erinevalt FEI omast, rulluv. Edetabelite punktiarvestus toimub kalendriaastapõhiselt ja iga aasta 1. jaanuarist alustatakse punktide arvestamist nullist. FEI kasutab rulluva edetabeli “rankinguid” CDI-W, CDIO ning FEI meistrivõistluste stardijärjekordade loosimisel, meil pole aga rulluva edetabeli järele otsest vajadust.
Uus tabel on toiminud varsti juba kuu aega. Eks aeg näitab, kuidas see end õigustab.
Edetabeli pidamise korraga saab tutvuda siin: http://www.ratsaliit.ee/alad/ks/ks-edetabelid/
Ja uued edetabelid leiate siit: https://ratsanet.ee/charts/year/2016