Mida on vaja algajale koolisõitjale võistlemiseks?

Eva-Maria Vint-Warmington,
Oma Hobu, Märts 2010,

KoolisõitKui hobune on ilusti ratsmes, ratsanik on leidnud sadulas oma tasakaalu ning skeemi sõitmine sujub ladusalt – siis on kindlasti õige aeg ka võistlemises kätt proovida. Kuid see toob endaga kaasa ka täiesti uue kulude kategooria: võistlusvarustuse hankimise. Neile, kes alles esimest korda võistlustee jalge alla võtavad, võib ratsavarustuse poodides ringi vaadates kõigeks vajalikuks kuluv rahasumma täiesti müstilisena tunduda. Aga tegelikult polegi asi nii hull. Kui võisteldakse esmakordselt või maksimaalselt paar korda aastas, siis mõningaid asju on ehk võimalik sõpradelt laenata – samas on osad asjad sellised, mis peaksid kindlasti omad ja sisseharjunud olema… Siinkohal võiks mainida, et ERL-i uue võistlussarja Koolisõidu ABC algtasemel pole võistlusvormi kandmine kohustuslik – nii et see on hea võimalus võistlemist proovida ilma riietuse hankimise pärast muret tundmata.

Vajaminev varustus on enamikul hobustel nagunii igapäevaseks treeninguks olemas. Sadul võiks olla koolisõidusadula tüüpi, s.t. pikemate, peaaegu vertikaalsete hõlmadega. See aitab kindlasti istakule palju kaasa, sest takistussõidusadulas on hoopis raskem õiget tasakaalu leida. Sadul on asi, mis ideaalvariandis peaks olema igal hobusel oma tema selja järgi kohandatud. Sadulat ei tasu ilma tungiva vajaduseta laenata ega ka otse enne võistlusi vahetada. Valjad peavad olema hobusele mugavad ning kapsel ja suuliste kõrgus õigesti sobitatud. Soovi korral võib valjastele võistlusteks näiteks „pidulikuma“ otsaesiserihma panna. Muud kaunistused pole koolisõidus lubatud. Enne võistlusi tuleb kogu varustus kindlasti korralikult puhastada ja kontrollida et kõik rihmad ja õmblused ikka vastu peavad. Valge valtrap on koolisõidus muidugi ilus, aga mitte kohustuslik. Samas peaks valtrap olema kindlasti puhas ja soovitavalt mitte väga eredavärviline või silmatorkava mustriga.

Võistlusvormis ratsaniku riietus ja kogu välimus peaks olema eelkõige puhas ja hoolitsetud. Koolisõidujakk on ilmselgelt komplekti kõige kulukam artikkel. Samas on see asi, mida võib esialgu võimaluse korral sõpradelt laenata. Tasub ringi vaadata ka nn. kaltsukates, sest ka sealt võib hea õnnega leida algajale sportlasele sobiva tumedat värvi pintsaku. Koolisõidujakil on traditsiooniliselt neli nööpi, aga midagi ei ole katki kui starti tullakse näiteks kolmenööbilise pintsakuga. Frakki lubatakse kasutada alles kangvaljastusega M-klassi skeemides, nii et selle pärast ei tasu algul muretseda. Koolisõidujaki all võib väga edukalt kanda valget lühikeste või pikkade varrukatega T-särki või õhukest pulloveri. Spetsiaalne ratsutamispluus pole kohustuslik ning on mõningatel juhtudel ka üsna ebapraktiline. Vajalik on aga valge kaelaside, mille võib kas osta või väga lihtsalt ka ise õmmelda. Valged või valkjad võistluspüksid peaksid ikkagi endal olema, sest mugavus ja sobivus on siin esmatähtis. Sama kehtib ka saabaste kohta – aga enamikul ratsutajatest on need nagunii olemas. Uusi saapaid ei tasu võistlusteks kindlasti ostma hakata – näiteks kõva säärega koolisõidusaapad tuleb kindlasti enne korralikult sisse kanda. Sageli tähendab see mitut nädalat higi, verd ja pisaraid. Soovitan kindlasti oma igapäevased trennisaapad lihtsalt korralikult ära puhastada ja viksida – sageli on saadud hea tulemus ka saabaste omanikule endale rõõmsaks üllatuseks.

Kannused on kohustuslikud kõigile, välja arvatud laste, poniratsanike ja harrastajate arvestuses – aga tundlikele hobustele on lubatud ka imitatsioonkannused ilma väljaulatuva osata. Silindrit ei pea kah poodi ostma tormama – kõigi astmete skeeme võib sõita turvakiivri ehk kaskaga, mis peaks kõigil vastutustundelistel ratsutajatel nagunii olemas olema. Liiatigi on sellest aastast turvakiivri kandmise kohustus väikeste eranditega kõigil kuni 18-aastastel võistlejatel. Vajalikud on ka kindad – valged, valkjad või tumedad. Ka need ei pea olema spetsiaalsed ratsutamiskindad – peaasi et nad poleks libedad ning oleksid küllalt õhukesed, et säilitada käe tundlikkust.

Ja see ongi tegelikult kõik! Nii et ei midagi ületamatut. Lisan siia juurde väikese näidisnimekirja varustusest ja asjadest, mis võiksid võistlustele minnes kaasas olla. Soovitan igaühel taoline nimekiri ise enda jaoks kokku panna ja alati enne võistlustele minekut üle kontrollida!

Mida võtta kaasa koolisõiduvõistustele?